Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody 400 lat tradycji uniwersyteckich Poznania

0
Podziel się:

Nadzwyczajne posiedzenie Senatu, konferencja naukowa, koncerty i wystawa -
uświetnią obchody 400 lat tradycji uniwersyteckich w Poznaniu.

Nadzwyczajne posiedzenie Senatu, konferencja naukowa, koncerty i wystawa - uświetnią obchody 400 lat tradycji uniwersyteckich w Poznaniu.

Kulminacyjnym momentem uroczystych obchodów będzie nadzwyczajne posiedzenie Senatu Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu w gmachu dawnego kolegium jezuickiego zaplanowane na piątek 28 października.

"Tego dnia dokładnie czterysta lat po nadaniu przywileju w historycznym miejscu spotkamy się w gronie profesorów uniwersytetu, aby porozmawiać o historii i przyszłości uniwersyteckiej Poznania" - powiedział podczas konferencji prasowej prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Jacek Guliński.

Tego dnia w auli uniwersyteckiej po raz pierwszy będzie można wysłuchać utworu "Poculo Pleno" specjalnie skomponowanego z okazji 400 rocznicy przez Jacka Sykulskiego na zamówienie uniwersytetu.

Wcześniej w środę rozpocznie się dwudniowa konferencja "Wokół jezuickiej fundacji uniwersytetu z 1611 roku dla upamiętnienia 400 rocznicy starań o utworzenie uniwersytetu w Poznaniu".

Dzień później W Bibliotece Uniwersyteckiej otwarta zostanie wystawa "400 lat tradycji uniwersyteckich w Poznaniu". Najważniejszym eksponatem będzie oryginał przywileju Zygmunta III Wazy z roku 1611 ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Wśród eksponatów na wystawie znajdą się inkunabuły i starodruki, z których najcenniejsze pochodzą ze zbiorów bibliotek dawnej Akademii Lubrańskiego i Kolegium Jezuickiego w Poznaniu. Dodatkowo, w formie cyfrowej prezentacji, zostaną pokazane bezcenne katalogi z lat 1609 i 1610, przechowywane obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Uppsali, a wywiezione z Poznania do Szwecji w roku 1656.

W ramach części artystycznej przygotowano prezentację w ramach cyklu Verba Sacra - Modlitwy Katedr Polskich "Staropolskie oracje uniwersyteckie z Poznania. Spektakl architektury, światła, słowa i muzyki".

Innym wydarzeniem artystycznym będzie koncert "Wzór na utwór, czyli muzyka i nauka", podczas którego prowadzący - dyrygent Marcin Sompolińskie w sposób popularny będzie ilustrował utworami muzycznymi odkrycia naukowe.

28 października 1611 roku król Zygmunt III Waza nadał przywilej Kolegium Jezuickiemu, które mogło się stać pierwszym w Poznaniu uniwersytetem, jednak sprzeciw Akademii Krakowskiej spowodował, że papież Paweł V nie zgodził się na otwarcie nowego uniwersytetu. Na podstawie przywileju królewskiego Kolegium Jezuickie otrzymało prawo do nadawania tytułów magistra i doktora. Formalnie uniwersytet w Poznaniu powstał w 1919 roku jako Wszechnica Piastowska. (PAP)

kpr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)