Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody 95. rocznicy wyzwolenia Białegostoku

0
Podziel się:

Władze miasta, kombatanci oraz mieszkańcy miasta złożyli w środę na
cmentarzu wojskowym w Białymstoku kwiaty w 95. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji
niemieckiej. 19 lutego 1919 r. z Białegostoku odjechał ostatni pociąg z ewakuującą się do Prus
Wschodnich armią niemiecką.

Władze miasta, kombatanci oraz mieszkańcy miasta złożyli w środę na cmentarzu wojskowym w Białymstoku kwiaty w 95. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. 19 lutego 1919 r. z Białegostoku odjechał ostatni pociąg z ewakuującą się do Prus Wschodnich armią niemiecką.

Zastępca prezydenta Białegostoku, Adam Poliński, mówił, że 19 lutego przypomina nie tylko o włączeniu Białegostoku do odradzającej się Polski, ale "również o wszystkich wysiłkach zarówno zbrojnych jak i dyplomatycznych prowadzących do stworzenia nowoczesnego państwa, w którego granicach znalazłyby się wszystkie polskie ziemie".

Od środy na placu przed Archiwum Państwowym w Białymstoku można oglądać plenerową wystawę "Białystok Wyzwolony" przygotowaną Muzeum Wojska w Białymstoku. Prezentowane są na niej archiwalne fotografie i dokumenty. Ekspozycja dotyczy zagadnień związanych nie tylko wyzwoleniem miasta w lutym 1919 roku, ale też wcześniejszych wydarzeń jak wybuch I wojny światowej, okoliczności zajęcie Białegostoku prze Niemców oraz historii okupacji miasta.

Na mocy porozumienia podpisanego w nocy z 11 na 12 listopada 1918 roku między władzami polskimi a dowództwem niemieckim, stacjonująca na Wschodzie armia niemiecka mogła być bezpiecznie przetransportowana przez Białystok do Prus Wschodnich. Według historyków dowództwu niemieckiemu zależało na utrzymaniu linii kolejowych niezbędnych do ewakuacji i w związku z tym trzeba było Białystok pozostawić w rękach niemieckich.

19 lutego 1919 roku, po odjeździe ostatniego pociągu z niemieckim wojskiem, na ulicach miasta pojawili się pierwsi polscy żołnierze, witani entuzjastycznie przez mieszkańców. Oficjalnie wojska polskie powitano w wyzwolonym Białymstoku 22 lutego 1919 roku. Formalnie Białystok stał się częścią II Rzeczypospolitej dopiero 2 sierpnia 1919 roku, na mocy ustawy o podziale administracyjnym kraju, która utworzyła województwo białostockie ze stolicą w Białymstoku. (PAP)

swi/ rof/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)