Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody Dnia Podchorążego

0
Podziel się:

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Piotra Wysockiego w warszawskich Łazienkach
Królewskich rozpoczną się w sobotę po południu obchody Dnia Podchorążego. Przed Grobem Nieznanego
Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana warty i odprawa pododdziałów. Wieczorem grupy rekonstrukcji
historycznej odtworzą atak powstańców na Arsenał Warszawski.

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Piotra Wysockiego w warszawskich Łazienkach Królewskich rozpoczną się w sobotę po południu obchody Dnia Podchorążego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana warty i odprawa pododdziałów. Wieczorem grupy rekonstrukcji historycznej odtworzą atak powstańców na Arsenał Warszawski.

Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła Powstanie Listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej.

Święto to po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec I wojny w 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następne obchody zorganizowano w niezwykle uroczysty sposób już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Obecnie Dzień Podchorążego obchodzony jest 29 listopada i szczególnie uroczyście celebrują go wyższe uczelnie wojskowe. W stolicy od siedmiu lat organizowane są inscenizacje Nocy Listopadowej, w których oprócz Grup Rekonstrukcji Historycznej uczestniczą adepci Wojskowej Akademii Technicznej, odgrywający atak powstańców na Arsenał Warszawski. Dla uczczenia Dnia Podchorążego co roku organizowane są także Bale Podchorążych, a wojskowi pełnią honorową służbę często w historycznych mundurach z 1830 roku.(PAP)

akn/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)