Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej

0
Podziel się

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zorganizowane zostaną uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Obchody rocznicy przed Pałacem Prezydenckim organizuje PiS.

Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej
(prezydent.pl/GFDL)
bDTXPdTp

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zorganizowane zostaną uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Obchody rocznicy przed Pałacem Prezydenckim organizuje PiS.

Jak powiedziała wicerzecznik warszawskiego urzędu miasta Agnieszka Kłąb, ratusz nie ma jeszcze informacji, kto z władz państwowych weźmie udział w uroczystościach. Zaznaczyła, że na pewno obecna będzie prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Paweł Zduniak, organizatorem uroczystości na Powązkach są rodziny ofiar, reprezentowane przez Lucynę Gągor - wdowę po szefie Sztabu Generalnego WP gen. Franciszku Gągorze. W organizacji obchodów pomaga wojsko, które wystawi asystę honorową.

bDTXPdTr

Obchody rozpoczną się o godz. 8.20 złożeniem przed pomnikiem wieńca od rodzin ofiar. W uroczystości mają wziąć udział przedstawiciele władz państwowych i wojskowych. O godz. 8.41 (kiedy dwa lata temu rozbił się TU-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie) odegrany zostanie na trąbce utwór _ Cisza _. Później na grobach zostaną złożone kwiaty.

Przed uroczystościami na Powązkach przed siedzibą MON przy ul. Klonowej wieniec pod tablicą upamiętniającą wojskowe ofiary katastrofy złoży szef resortu Tomasz Siemoniak. W ciągu dnia planowane jest udostępnienie dziedzińca ministerstwa wszystkim, którzy w tym miejscu będą chcieli zapalić znicze lub złożyć kwiaty. Jak poinformował PAP rzecznik MON Jacek Sońta, szczegóły uroczystości w resorcie mają być uzgodnione w środę.

Na godz. 10 zaplanowano mszę w katedrze polowej Wojska Polskiego. W jej trakcie kwiaty Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m95683.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;przekazala;dokumentacje;na;temat;wizyty;lecha;kaczynskiego,230,0,994022.html) *Wiemy więcej o Smoleńsku. Rosja dała nam... * Prokuratura bada sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych. zostaną złożone przed znajdującą się tam tablicą upamiętniającą katastrofę oraz na grobach bp. polowego Tadeusza Płoskiego oraz ks. Jana Osińskiego z ordynariatu polowego, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Wtorkowe uroczystości rocznicowe w stolicy organizuje też PiS. Według informacji na stronie internetowej tej partii rozpocznie je msza o godz. 8 w kościele seminaryjnym - obok Pałacu Prezydenckiego. O godz. 8.41 przed Pałacem odbędzie się apel poległych. Przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego planowane jest w tym miejscu na godz. 16.30. O godz. 19 odprawiona ma zostać msza w katedrze św. Jana na warszawskiej Starówce. Po mszy, jak co miesiąc, sprzed katedry przed Pałac Prezydencki przejdzie _ marsz pamięci _.

bDTXPdTx

Dotychczas na stronie miasta opublikowano informację o jednym zgromadzeniu publicznym 10 kwietnia. W godzinach 18-21.30 na Krakowskim Przedmieściu organizuje je Stowarzyszenie Solidarni 2010. Magdalena Łań z warszawskiego ratusza poinformowała jednak PAP, że dotychczas na ten dzień zarejestrowanych zostało już pięć zgromadzeń publicznych - cztery stacjonarne i jeden przemarsz (z pl. Bankowego przed Pałac Prezydencki). Szczegółów na temat tych wydarzeń ratusz nie zdradza. _ Termin rejestracji zgromadzeń na 10 kwietnia mija w sobotę, wtedy informacje o nich zostaną opublikowane na stronie urzędu miasta _ - powiedziała Łań.

Zgromadzenie na Krakowskim Przedmieściu stara się zarejestrować przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Maciej Wąsik. W związku z planowanym zajęciem pasa drogi ratusz zwrócił się do niego o przedstawienie planu zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. We wtorek Wąsik powiedział, że taki plan został już złożony w Zarządzie Dróg Miejskich.

_ - Złożyliśmy projekt, czekamy na uzgodnienia i wydanie decyzji w sprawie zajęcia pasa drogi _ - powiedział. Jak wyjaśnił, na Krakowskim Przedmieściu miałyby stanąć niewielka scena, nagłośnienie i telebimy. W pobliżu będą zorganizowane też dwie wystawy. Prezentowane mają być m.in. zdjęcia osobistego fotografa prezydenckiego Macieja Chojnowskiego oraz fotografie z albumu rodzinnego braci Kaczyńskich.

Czytaj więcej o katastrofie w Money.pl
Teraz może zwrócą nam wrak ze Smoleńska Radosław Sikorski ocenił, że druga rocznica katastrofy smoleńskiej byłaby bardzo dobrym momentem na ogłoszenie przez Rosję zwrotu wraku polskiego Tu-154.
Unia zapozna się ze zdaniem PiS o Smoleńsku 28 marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejne wysłuchanie publiczne ws. katastrofy smoleńskiej.
Biegli zbadają zapisy rozmów z kabiny Jaka-40 Naczelna Prokuratura Wojskowa powołała biegłych, którzy zbadają zapisy z kabiny samolotu, który lądował w Smoleńsku przed katastrofą Tu-154 - powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa.
bDTXPdTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)