Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

0
Podziel się

Wręczeniem przez prezydenta pośmiertnych odznaczeń "Żołnierzom Wyklętym",
składaniem kwiatów przed miejscami pamięci im poświęconymi oraz wystawami i publikacjami zostanie
we wtorek uczczony po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

bEgjJaDF

Wręczeniem przez prezydenta pośmiertnych odznaczeń "Żołnierzom Wyklętym", składaniem kwiatów przed miejscami pamięci im poświęconymi oraz wystawami i publikacjami zostanie we wtorek uczczony po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w tym roku "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Wieńce przed tablicą pamiątkową na murze więzienia mokotowskiego tuż przed południem złożą także prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski złoży wieniec pod pomnikiem w Kwaterze na "Łączce" na Wojskowych Powązkach upamiętniającym straconych przez komunistyczne organy bezpieczeństwa publicznego.

bEgjJaDH

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wręczy przyznane pośmiertnie odznaczenia członkom rodzin "Żołnierzy Wyklętych". Uroczystości towarzyszyć będzie poświęcona bohaterom antykomunistycznego podziemia wystawa fotograficzna przygotowana przez rzeszowski oddział IPN.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zostanie uczczony w całym kraju. Z tej okazji odbędą się liczne prelekcje, konferencje naukowe, pokazy filmów, prezentacje publikacji, msze św. w intencji bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz składanie wieńców w miejscach pamięci im poświęconym.

Bydgoszcz uczci "Żołnierzy Wyklętych" m.in. inauguracją regionalnego projektu edukacyjnego "Niepochowani. Niezapomniani", którego celem będzie odnalezienie i udokumentowanie miejsc pochówku bohaterów podziemia niepodległościowego z terenu Kujaw i Pomorza.

W Koszalinie młodzież będzie miała szansę wziąć udział w cyklu lekcji pokazowych prezentujących represje, jakie stosowano wobec "Żołnierzy Wyklętych", organizowanych w podziemiach Komendy Miejskiej Policji, w dawnych celach Urzędu Bezpieczeństwa.

bEgjJaDN

Opolskie obchody odbędą się pod pomnikiem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia z udziałem władz samorządowych i środowisk kombatanckich. W ich ramach zaplanowano okolicznościowe przemówienia, apel poległych, salwę honorową i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Poznańscy uczniowie zaś będą mogli wziąć udział w organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej warsztatach pt. "Propaganda komunistyczna w walce w podziemiem niepodległościowym i opozycją polityczną w Polsce w latach 1945-1956".

Data święta, 1 marca, upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 roku szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej. (PAP)

akn/ ls/

bEgjJaEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)