Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody rocznicowe w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie

0
Podziel się:

Tablicę upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego oraz
100-lecie nadania imienia poety dawnemu Teatrowi Miejskiemu w Krakowie odsłonięto w piątek w
krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego.

Tablicę upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego oraz 100-lecie nadania imienia poety dawnemu Teatrowi Miejskiemu w Krakowie odsłonięto w piątek w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego.

"Ten teatr zrobił najwięcej dla Słowackiego. Nie było takiego drugiego" - podkreślił podczas uroczystości dyrektor teatru, Krzysztof Orzechowski.

W dniu 31. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża Orzechowski przypomniał, że to właśnie Słowacki wieszczył nadejście "Słowiańskiego papieża". 16 października 1909 r. władze Krakowa nadały Teatrowi Miejskiemu w Krakowie imię Juliusza Słowackiego.

Autorem projektu tablicy jest profesor krakowskiej ASP Jerzy Nowakowski.

W ramach obchodów obydwu rocznic otwarto też wystawę "Słowacki na naszej scenie" prezentującą archiwalne afisze i zdjęcia ze zbiorów Archiwum Artystycznego Teatru im. J. Słowackiego.

Z okazji jubileuszu Teatr im. J. Słowackiego wydał także specjalny katalog, upamiętniający najważniejsze w tym teatrze inscenizacje dramatów wielkiego poety.

Podczas uroczystości zaprezentowano również obraz Leona Wyczółkowskiego "Alina", stanowiący ilustrację do dramatu J. Słowackiego "Balladyna". "Są dwie +Aliny+ Leona Wyczółkowskiego, namalowane w tym samym czasie i miejscu, ale w zupełnie różnej konwencji. () O tej +Alinie+ do 2002 r. nie wiedział nikt. Była jednym z odkryć naszej wystawy" - wyjaśniła Wacława Milewska z Muzeum Narodowego w Krakowie. Muzeum szuka sponsorów, aby zakupić obraz, który dziś jest jedynie depozytem w jego w zbiorach.

Teatr Miejski - dziś im. J.Słowackiego - działa nieprzerwanie od 1893 r. Jest uznawany za jedną z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen. Gmach teatru, zbudowany przez Jana Zawiejskiego, należy do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie.

Już na przełomie XIX i XX w. teatr pełnił funkcję sceny narodowej. Wtedy też był miejscem pierwszych realizacji arcydzieł polskiego romantyzmu: "Kordiana", "Dziadów" i "Nie-Boskiej komedii". Na deskach tego teatru debiutowało pokolenie artystów Młodej Polski - wśród nich Stanisław Wyspiański, ale nie zabrakło też miejsca dla awangardy, o czym świadczy np. debiut Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego w 1921 r.

W 116-letniej historii teatru współpracowało z nim lub związało się na dłużej wiele wybitnych postaci polskiej sceny - m.in. Helena Modrzejewska, Irena Solska, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz, Kazimierz Junosza-Stępowski, Tadeusz Łomnicki i Gustaw Holoubek.(PAP)

czo/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)