Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody Święta Niepodległości w Białymstoku

0
Podziel się:

W Białymstoku główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły
się w poniedziałek przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Zorganizowano też wspólne śpiewanie pieśni
patriotycznych, grę miejską dla dzieci oraz happening "Obejmij Polskę".

W Białymstoku główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się w poniedziałek przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Zorganizowano też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, grę miejską dla dzieci oraz happening "Obejmij Polskę".

Główne wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Białymstoku tradycyjnie odbyły się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, po mszy św. w katolickiej bazylice metropolitalnej. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Tam też, po oficjalnych wystąpieniach i salwie honorowej, delegacje złożyły kwiaty.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że Święto Niepodległości pozwala budować "ducha wspólnoty". Mówił, że "nasza mała ojczyzna", jaką jest Białystok, to suma "wysiłków całych pokoleń". Dodał, że dzisiejsza walka o przyszłość wymaga zaangażowania i - jego zdaniem - białostoczanie to rozumieją. Truskolaski mówił, że w ostatnich latach miasto zostało zmodernizowane, ale też nastąpił "rozwój ducha tego miejsca i lokalnego patriotyzmu". Dodał, że udało się to dzięki ambicji i konsekwencji w realizacji przedsięwzięć.

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w latach 90. ubiegłego wieku, w programie oficjalnych obchodów w Białymstoku znalazły się też modlitwy w świątyniach różnych wyznań.

W piątek w intencji ojczyzny modlili się muzułmanie, w niedzielę protestanci. Przed poniedziałkowymi centralnymi uroczystościami przy pomniku marszałka Piłsudskiego, rano odbyła się uroczysta liturgia w prawosławnej katedrze św. Mikołaja, a potem msza św. w katolickiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po głównych uroczystościach, przy pomniku Józefa Piłsudskiego białostoczanie wspólnie z aktorami z Białostockiego Teatru Lalek mogli śpiewać patriotyczne pieśni. W śpiewnikach specjalnie przygotowanych na tę okazję, znalazły się pieśni, m.n. "Przybyli ułani pod okienko", "Pierwsza Brygada" oraz "Wojenko, wojenko".

Natomiast na sąsiednim placu, przy ratuszu, odbył się happening "Obejmij Polskę". Każdy mógł przyjść objąć drugą osobę i złożyć jej życzenia. Jak powiedziała dziennikarzom jedna z organizatorek Anna Mierzyńska, to sposób na radosne świętowanie. Z entuzjazmem do obejmowania podeszła też pani Ewa, która powiedziała PAP, że na co dzień spotyka się tyle agresji i nienawiści wokół, "a ten jeden gest, obejmowanie i składanie życzeń, może nas wszystkich połączyć choć na jeden dzień".

Dzień Niepodległości obchodzono też w Muzeum Wojska w Białymstoku. Tu odbyło się podsumowanie drugiej edycji projektu skierowanego do najmłodszych "Z Piłsudskim po Białymstoku". Jak mówiła wcześniej jego koordynatorka Monika Marciniak, celem projektu było wykształcenie postaw patriotycznych u dzieci oraz przybliżenie im postaci Józefa Piłsudskiego. W tym roku posłużyła do tego gra miejska, związana z 10 miejscami w centrum miasta. Trasę i zagadki do niej ułożyły dzieci. Pytania dotyczyły historii Białegostoku. Marciniak powiedziała PAP, że w grze wzięło udział ponad 40 osób zarówno młodzieży jak i całych rodzin. Natomiast w samym muzeum było można sobie odbić na koszulkach i torbach logo projektu.

W przygotowanym przez Podlaski Urząd Wojewódzki kalendarium obchodów Święta Niepodległości w regionie znalazło się 150 różnych wydarzeń. Ostatnie obchody zaplanowano na 13 listopada. (PAP)

swi/ rof/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)