Notowania

Jarosław Kaczyński
11.11.2013 20:08

Obchody Święta Niepodległości według PiS

Pojawiły się też transparenty, m.in. z hasłami: Kaczyński + Orban = silna Europa, Nasz prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/Reporter)

- _ Polska musi być jedna _- mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas obchodów Święta Niepodległości, zorganizowanych przez tę partię w Krakowie. - _ Potrafimy być silni i niedługo tę siłę pokażemy. _

Kaczyński przywołując wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. przypomniał, iż kraj był wtedy podzielony, a te podziały były niekiedy głębokie, _ ale jednak nic nie przeszkodziło jedności, nic nie przeszkodziło temu, by Polska stała się jednym unitarnym państwem _.

Poniedziałkowy wiec poprzedziła msza św. w Katedrze Wawelskiej, odprawiona w intencji ojczyzny. W nabożeństwie, któremu przewodniczył biskup Jan Szkodoń, uczestniczyli - obok Jarosława Kaczyńskiego - także inni przedstawiciele klubu parlamentarnego PiS, członkowie i sympatycy tej partii, przedstawiciele klubów _ Gazety Polskiej _ oraz blisko 500-osobowa grupa Węgrów zaproszonych przez te kluby.

- _ Po upadku muru berlińskiego powstał inny mur, który nas dzieli _ - mówił na rozpoczęcie nabożeństwa bp Szkodoń.

W homilii ks. prof. Jacek Urban zaznaczył, że 11 listopada jest dniem, który skłania nas do refleksji nad czasem minionym, ale też przemyśleń dotyczących teraźniejszości i przyszłości. - _ Miejscem pamięci i odpowiedzialności ma być serce każdego z nas _ - podkreślił.

Uczestnicy mszy wypełnili katedrę na Wawelu, zgromadzili się też przed kościołem. Większość miała biało-czerwone flagi. Widać było flagi węgierskie. Pojawiły się też transparenty, m.in. z hasłami: _ Kaczyński + Orban = silna Europa _, _ Nasz prezydent _.

Po mszy Jarosław Kaczyński i jego współpracownicy złożyli kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie przed Krzyż Katyński znajdujący się u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie złożono kwiaty i wieńce.

Jak tłumaczył krakowski poseł PiS Andrzej Duda, ugrupowanie to organizuje swoje obchody Święta Niepodległości w Krakowie, bo to _ narodowe sanktuarium, z którego wyszła I Kompania Kadrowa, a na Wawelu spoczywa marszałek Józef Piłsudski _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz