Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody urodzin Oskara Kolberga i Fryderyka Chopina

0
Podziel się:

W Warszawie koncert laureata Konkursu Chopinowskiego Yundi Li, w Żelazowej
Woli występ Akiko Ebi oraz otwarcie wystawy instrumentów ludowych - Narodowy Instytut Fryderyka
Chopina zaprasza w sobotę na obchody urodzin Fryderyka Chopina i Oskara Kolberga.

W Warszawie koncert laureata Konkursu Chopinowskiego Yundi Li, w Żelazowej Woli występ Akiko Ebi oraz otwarcie wystawy instrumentów ludowych - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza w sobotę na obchody urodzin Fryderyka Chopina i Oskara Kolberga.

Kolberg, wybitny etnograf, przyszedł na świat 22 lutego 1814 r. Jako dzień urodzin Chopina, zgodnie z życzeniem samego kompozytora, przyjmuje się 1 marca. Zgodnie jednak z zapisem metrykalnym Chopin urodził się 22 lutego 1810 r.

"Większą zbieżność tych obu postaci trudno sobie wyobrazić" - nawiązał do wspólnej daty urodzin na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Przypomniał, że Chopina i Kolberga łączyło również wspólne dzieciństwo.

"Chopinowie i Kolbergowie przez pięć lat mieszkali w jednym domu, w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie. Fryderyk i Oskar razem się wychowywali, mieli wspólnych przyjaciół. Oskar opisywał później, że w tym czasie intensywnie przyglądał się ćwiczeniom Fryderyka, jego pierwszym muzycznym próbom" - mówił Szklener.

Kolberg miał zacięcie kompozytorskie, jednak karierę kompozytorską poświęcił dla dokumentacji kultury ludowej. Jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej, muzyki, tańców, zwyczajów, mowy.

W sobotę w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli rozpocznie się recital chopinowski japońskiej pianistki Akiko Ebi. Występ będzie transmitowany w Programie Drugim Polskiego Radia.

Po recitalu zostanie otwarta wystawa "Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli". Będzie można na niej zobaczyć 18 instrumentów ludowych z polskich regionów, w których bywał Chopin i w których mógł słuchać muzyki wykonywanej na tych instrumentach. Tytuł odnosi się do słów kompozytora, którymi opisał swoją próbę gry na basetli. "Chcemy pokazać, z jakimi tradycjami stykał się Chopin na terenach Rzeczypospolitej, w jaki sposób te tradycje się przenikały" - mówił o wystawie kurator muzeum Maciej Janicki.

W Filharmonii Narodowej recital fortepianowy da chiński pianista i zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2000 r. - Yundi Li. Artysta wykona kompozycje Chopina oraz Roberta Schumanna i Ludwiga van Beethovena. Zabrzmią Nokturny b-moll nr 1 i Es-dur nr 2 oraz Andante spianato i Wielki polonez Es-dur Chopina. W programie znalazły się także Fantazja C-dur Schumanna i Sonata f-moll "Appasionata" Beethovena.

W Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w sobotę zostanie otwarta wystawa pokonkursowa "Mały Chopinoskop", na której zostaną zgromadzone prace plastyczne dzieci i młodzieży ukazujące postać kompozytora i jego twórczość.

W muzeum można również oglądać wystawę "Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog". Tytuł tej ekspozycji również nawiązuje do słów Chopina. Kompozytor w liście do rodziny z 1847 r. prosił o przekazanie podziękowań Kolbergowi. Wystawa przybliża związki pomiędzy Kolbergiem a Chopinem. Ekspozycja jest mobilna, w muzeum będzie prezentowana do 4 maja br., a potem wyruszy w podróż po kraju. Placówki zainteresowanie pokazaniem ekspozycji u siebie mogą zwracać się o to do instytutu.

22 lutego, w dniu urodzin Kolberga, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina uruchomił aplikację na smartfony "Przewodnik śladami Chopina". Można ją pobrać za darmo na stronie internetowej instytutu.(PAP)

mce/ agz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)