Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody XI Dnia Islamu w Polsce

0
Podziel się:

O przezwyciężenie przemocy między wyznawcami różnych wyznań i religii,
pokój na świecie i zgodne współdziałanie wiernych modlili się w środę katolicy i muzułmanie z
okazji XI Dnia Islamu w Polsce.

O przezwyciężenie przemocy między wyznawcami różnych wyznań i religii, pokój na świecie i zgodne współdziałanie wiernych modlili się w środę katolicy i muzułmanie z okazji XI Dnia Islamu w Polsce.

W obchodach Dnia Islamu w domu parafialnym Kurii Warszawsko-Praskiej, oprócz duchownych, uczestniczyli też ambasadorzy i konsulowie państw muzułmańskich.

Nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore, nawiązując do tegorocznego hasła obchodów Dnia Islamu: "Chrześcijanie i muzułmanie: razem, by przezwyciężyć przemoc między wyznawcami różnych religii", w przesłaniu skierowanym do uczestników spotkania napisał: "Jest to zadanie pilne () zwłaszcza w tych czasach, w których tak często docierają do nas informacje o niesłychanej przemocy powodowanej fanatyzmem i nietolerancją religijną".

Nuncjusz podkreślił też, że takie bolesne sytuacje skłaniają nas do ponownego odczytywania sensu naszej zależności od Boga oraz modlitwy. "Wspólnie, chrześcijanie i muzułmanie, powinniśmy podejmować rozmaite wyzwania, które nam przynoszą nasze czasy. Dziś modlę się z wami i za was, abyście sprostali temu zadaniu" - napisał w przesłaniu abp Migliore.

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński przypomniał podczas spotkania orędzie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, w którym jego autorzy podkreślają, że wśród przyczyn przemocy między wyznającymi różne wiary wskazać można manipulowanie religią w celach politycznych czy dyskryminację ze względów religijnych.

Dodał, że dokument ten wskazuje też drogę do pokoju - to "uznanie tego, co jest nam wspólne, i respektowanie różnic, opierając na tym kulturę dialogu", a także "znaczenie wychowywania do szacunku, dialogu i braterstwa na różnych obszarach edukacji: w domu, w szkole, w kościołach i meczetach".

"Pokojowe współistnienie na ziemiach polskich katolików i Tatarów muzułmańskich ma wielowiekową tradycję. Przykładem dialogu między chrześcijaństwem a islamem w Polsce jest świadectwo Jana Jakuba Szegidewicza o św. Maksymilianie Marii Kolbem. Muzułmanin był głównym świadkiem w procesie beatyfikacyjnym franciszkanina" - wyjaśnił.

Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz podkreślił, że przemoc towarzyszy nam wszędzie i ma tak "szerokie oblicze, że trudno ją opisać". "Dlatego chcemy wspólnie się modlić i podejmować działania przezwyciężające przemoc" - mówił Miśkiewicz. Zaznaczył też, że wspólnie można zrobić wiele wobec przemocy i zła.

Miśkiewicz podkreślił także, że obecny rok dla chrześcijan i muzułmanów będzie szczególny ze względu na beatyfikację Jana Pawła II - wielkiego Polaka, który jako papież "wyciągał przyjazną dłoń do muzułmanów".

Podczas spotkania zostały odczytane fragmenty Koranu po arabsku i po polsku, a także fragmenty Pisma Świętego, odnoszące się do przemocy. Zakończyło się ono muzułmańską modlitwą spontaniczną, modlitwą powszechną i modlitwą "Ojcze nasz" oraz przekazaniem znaku pokoju. Po niej odbyła się agapa przy muzyce orientu.

Dzień modlitw poświęconych islamowi jest jedną z inicjatyw Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, powstałej w 1997 r. Stawia ona sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.

Szacuje się, że w Polsce jest 20-25 tys. wyznawców islamu. (PAP)

skz/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)