Notowania

chmura
01.07.2009 17:03

Oberwanie chmury nad aglomeracją trójmiejską

# dochodzi inf. o częściowym przywróceniu ruchu pociągów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi inf. o częściowym przywróceniu ruchu pociągów #

1.07. Gdańsk (PAP) - Zalane ulice, torowiska i piwnice - to efekt oberwania chmury nad aglomeracją trójmiejską w środę po południu. Miejscami spadł też grad. W centrum Gdańska z powodu dużej ilości wody są kłopoty z przejechaniem wieloma ulicami.

Marcin Czeczatka z IMiGW w Gdyni powiedział PAP, że w ciągu 15 minut miejscami spadło 12-15 litrów wody na metr kwadratowy. "To jakby wylać wiadro wody na powierzchnię jednego metra" - dodał. Poinformował, że średnio w Polsce miesięcznie spada około 50 litrów wody na m kw.

Zapewnił, że nawet tak duży opad nie stanowi zagrożenia powodziowego. "Może być to jedynie chwilowy problem dla kanalizacji" - dodał.

Dariusz Grabowski z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku poinformował PAP, że Straż Pożarna przyjęła już prawie sto zgłoszeń o zalanych piwnicach w Gdańsku, Gdyni i w powiecie wejherowskim. "Myślę, że będzie ich coraz więcej, gdy ludzie wrócą z pracy do domu i zobaczą skutki ulewy" - dodał.

Czeczatka poinformował też, że na późne popołudnie w środę synoptycy przewidują jeszcze opady deszczu i burzę w rejonie Trójmiasta.

Ulewa spowodowała osunięcie się na tory fragmentu skarpy w wąwozie, którym przez centrum miasta biegną tory kolejowe. "W miejscu, gdzie nastąpiło osunięcie, prowadzone były prace na skarpie i nie była ona jeszcze zabezpieczona" - wyjaśniła rzecznik spółki Polskie Linie Kolejowe Oddział Regionalny w Gdańsku Ewa Cymanowicz-Ginter.

Osuwisko spowodowało całkowite wstrzymanie na pewien czas ruchu pociągów na trasie Gdańsk-Tczew. "Udało nam się już odblokować jeden z dwóch torów, ruch będzie powoli przywracany" - poinformowała w środę po południu PAP Cymanowicz-Ginter dodając, że prace przy oczyszczeniu drugiego toru mogą jeszcze potrwać około czterech-pięciu godzin.

Rzecznik podkreśliła, że do momentu udrożnienia drugiego toru, w ruchu pociągów będą występowały utrudniania. "Na ten czas zdecydowaliśmy się uruchomić między Gdańskiem a Tczewem autobusową komunikację zastępczą" - poinformowała Cymanowicz-Ginter. (PAP)

bls/ aks/ wkr/ jbr/

Tagi: chmura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz