Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

OBOP: tragedia smoleńska bez wpływu na świadomość historyczną Polaków

0
Podziel się

Tragedia smoleńska nie zwiększyła wśród Polaków popularności poglądu o
martyrologii narodu polskiego - wynika z sondażu TNS OBOP, przeprowadzonego w miesiąc po
katastrofie prezydenckiego samolotu.

bEgLdARh

Tragedia smoleńska nie zwiększyła wśród Polaków popularności poglądu o martyrologii narodu polskiego - wynika z sondażu TNS OBOP, przeprowadzonego w miesiąc po katastrofie prezydenckiego samolotu.

"O Polakach sądzi się, że mają do swej przeszłości stosunek apologetyczny. (...) W ich wyobrażeniach o sobie ważne miejsce zajmuje przekonanie o wyjątkowości narodu polskiego, o jego szczególnym bohaterstwie i wyjątkowej skali cierpień, których doznał" - piszą autorzy badania. Ten aspekt świadomości Polaków badano już wcześniej - w latach 1996, 2006 i 2008. Tym razem, w sondażu zrealizowanym w dniach 7-10 maja 2010, zbadano je w miesiąc po tragicznej katastrofie smoleńskiej i po okresie wzmożonego, publicznego wyrażania uczuć patriotycznych. Pytanie, jakie zadali twórcy badania brzmiało: "czy te okoliczności wywarły wpływ na myślenie Polaków o samych sobie?"

Na pytanie, "czy zna pan(i) jakieś zdarzenie z historii Polski, z których Polacy mogą być dumni" 89 proc. badanych w 2010 roku udzieliło odpowiedzi twierdzącej. W poprzednich badaniach było to odpowiednio - 76 proc. w roku 1996 i 87 proc. w roku 2008. Na analogiczne pytanie, dotyczące znajomości faktów z historii Polski, których powinniśmy się wstydzić, w 2010 roku 64 proc. badanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej. W roku 1996 takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. ankietowanych, a w 2008 - 66 proc.

bEgLdARj

Zdaniem autorów badania, tendencja do podtrzymywania miłości własnej jest w polskiej pamięci zbiorowej wyraźna, ale nie stwierdzono, aby niedawna tragedia pod Smoleńskiem miała na to jakiś wpływ.

Zbadano też, jaki zasięg w społeczeństwie ma przekonanie o wyjątkowości narodu polskiego, o jego szczególnym bohaterstwie i wyjątkowej skali cierpień. Mniej więcej połowa ankietowanych (48 proc.) uznała polską historię za "bardziej bohaterską" niż historia innych narodów, a 55 proc. badanych uważa, że Polacy "więcej wycierpieli" niż inne narody. W wypadku tego pytania, wyniki można było porównywać tylko z danymi z 2006 roku, kiedy w ankiecie znalazło się pytanie o skalę polskiej martyrologii. Wtedy z poglądem o większej w stosunku do innych narodów skali cierpień Polaków zgodziło się 62 proc. ankietowanych.

"Przekonanie, że jesteśmy narodem wyjątkowo bohaterskim i ciężko przez historię doświadczonym należy w Polsce do powszechnych. Ciekawe jednak, że tragedia pod Smoleńskiem nie zwiększyła popularności poglądu o szczególnej martyrologii narodu polskiego ponad poziom z 2006 roku, choć niektóre treści powtarzane podczas żałoby, mogły działać właśnie w tym kierunku" - konkludują badacze OBOP.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 maja na reprezentatywnej, losowej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie osób po 15. roku życia.(PAP)

bEgLdARp

aszw/ abe/ jbr/

bEgLdARK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)