Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje Rada Ministrów, m.in. w sprawie kryzysu gazowego

0
Podziel się:

Rada Ministrów podczas wtorkowego,
rozpoczętego po godz. 11 posiedzenia ma rozmawiać m.in. o
możliwości ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu w związku z
rosyjsko-ukraińskim konfliktem gazowym.

Rada Ministrów podczas wtorkowego, rozpoczętego po godz. 11 posiedzenia ma rozmawiać m.in. o możliwości ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu w związku z rosyjsko-ukraińskim konfliktem gazowym.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld nie wykluczył we wtorek, że dostawy gazu dla przemysłu mogą zostać ograniczone. W radiu PIN Szejnfeld zapowiedział, że o takiej możliwości będzie we wtorek dyskutował rząd.

"Dzisiaj będziemy rozstrzygać, czy posiadając zapasy handlowe i magazyny strategiczne nie powinniśmy, choćby prewencyjnie, wprowadzić mechanizmy ograniczenia dostaw (dla przemysłu - PAP)" - mówił wiceminister. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna, zmienia się z godziny na godzinę" - podkreślił.

Szejnfeld zaznaczył, że nie chodzi o ograniczenie dostaw dla ludności, lecz dla przemysłu. Wyjaśnił także, że rząd nie decyduje o skali ograniczenia, ale o "przyjęciu mechanizmu". Dodał, że może być on we wtorek przyjęty przez Radę Ministrów.

Wiceminister nie wyjaśnił, jak duże mogą być ograniczenia dostaw dla przemysłu. Obecnie - ze względu na zmniejszenie dostaw z Ukrainy - zostały zwiększone dostawy tego paliwa poprzez Białoruś, a tam "maksymalne moce zostały już wykorzystane".

"Rosja zmniejszyła dostawy gazu, musimy podejmować działania perspektywiczne, ale obecnie zagrożeń nie ma i sytuacja jest pod kontrolą" - mówił wiceminister.

We wtorek rano Rosja wstrzymała dostawy gazu do kilku krajów europejskich: do Bułgarii, Turcji, Grecji i Macedonii.

Szejnfeld ocenił, że dotychczas stanowisko UE było "niekoniecznie" adekwatne do sprawy związanej z bezpieczeństwem energetycznym krajów. Z kolei prezydent Lech Kaczyński powiedział rano w Radiu ZET, że "jest problem niezmiernie miękkiej polityki" wobec Rosji.

Szejnfeld zaznaczył, że Unia nie jest uzależniona od dostaw gazu ze Wschodu, dostawy te stanowią w bilansie ok. 20 proc., dla Polski jest to 40 proc. Dodał, że Polska wykorzystuje także własny gaz - 4,5 mld metrów sześciennych na 15 mld metrów sześciennych zużywanych w ciągu roku.

Wiceminister mówił także o budowie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez możliwość sprowadzania gazu także z innych kierunków. Najlepszym rozwiązaniem, w jego opinii, jest zakończenie budowy gazoportu i import gazu skroplonego LNG.

W listopadzie ubiegłego roku premier Donald Tusk podczas wizyty w Katarze rozmawiał o dostawach katarskiego skroplonego gazu ziemnego do Polski. Rząd liczy, że takie dostawy będą możliwe od 2013 roku, kiedy to powstanie w Polsce portowy terminal gazowy. Katar ma 15 proc. rozpoznanych światowych zasobów gazu ziemnego (trzecie miejsce na świecie po Rosji i Iranie), jest największym światowym eksporterem LNG.

Rząd ma się też zająć się m.in. projektem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Według dotychczasowych zapowiedzi przedstawicieli rządu nowela ma zagwarantować podmiotom tzw. trzeciego sektora wsparcie także wtedy, gdy nie realizują konkretnych projektów, np. w przerwach między konkursami.

Ministrowie mają zająć się również projektem zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także omówić stan realizacji programów operacyjnych na lata 2004-2006 oraz 2007-2013.(PAP)

laz/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)