Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje rząd, m.in. o obronności państwa

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu wysłucha informacji
ministra obrony narodowej o stanie realizacji "Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach
2007-2012" i raportu o stanie obronności państwa w 2008 r.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu wysłucha informacji ministra obrony narodowej o stanie realizacji "Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2007-2012" i raportu o stanie obronności państwa w 2008 r.

Ministrowie zajmą się także projektem ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz przygotowaną przez resort finansów aktualizacją Programu Konwergencji.

W zeszłym roku szef MON Bogdan Klich przedstawił niektóre założenia aneksu do Programu rozwoju Sił Zbrojnych 2007-2012. Aneks zawiera osiem priorytetów; są to m.in.: profesjonalizacja armii, doskonalenie systemu obrony powietrznej, modernizacja techniczna w oparciu o wieloletnie programy zbrojeniowe, utrzymanie wysokiego poziomu wyszkolenia wojsk specjalnych i realizacja zobowiązań sojuszniczych.

Dokument zakłada osiągnięcie na koniec 2011 r. stanu ewidencyjnego Sił Zbrojnych na poziomie do 100 tys. żołnierzy służby czynnej oraz do 20 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. W kolejnych latach stan ten ma być utrzymywany. Aneks zakłada, że pod koniec 2012 r. polskie Siły Zbrojne posiadać mają 35 proc. nowoczesnego sprzętu i 65 proc. sprzętu starszej generacji.

Na 2009 r. wskaźniki te określono odpowiednio na poziomie 26 proc. i 74 proc. Aneks przewiduje "stosownie do wielkości przydzielonych środków finansowych" rozpoczęcie realizacji priorytetowych programów modernizacyjnych z możliwością kontynuowania ich po 2012 r.

Rząd rozpatrzy też aktualizację Programu Konwergencji - dokumentu zawierającego ocenę polskiej gospodarki oraz ścieżkę dochodzenia Polski do spełnienia kryteriów z Maastricht. Chodzi o pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro. Program przedstawia m.in. ogólne założenia i cele polityki makroekonomicznej, ocenę bieżącej sytuacji i prognozy, strategię i cele rządu, opis ryzyka.

W ubiegłym tygodniu minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że aktualny program będzie zakładać, że Polska obniży deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 roku. Wymaga od nas tego także Unia Europejska.

Ministrowie zajmą się też projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Projekt ma na celu wprowadzenie stosowania przepisów ruchu drogowego na wybranych drogach wewnętrznych. Celem projektu jest także doprecyzowanie przepisów dotyczących usuwania pojazdów na koszt właściciela. Ponadto projekt zakłada zmiany mające na celu zapewnienie pełnej realizacji obowiązków nakładanych przez Unię Europejską na państwa członkowskie, związanych z koniecznością przekazywania do KE informacji o emisji CO2 pojazdów po raz pierwszy zarejestrowanych na terytorium Polski.

Rada Ministrów rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, którego celem jest dostosowanie prawa polskiego do regulacji zawartych w rozporządzeniu unijnym, ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Wizowy.

Ministrowie omówią ponadto projekty zawierające regulamin oraz plan pracy Komitetu do Spraw Europejskich. Komitet ten powstał w miejsce Komitetu Integracji Europejskiej, powołanego jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Pracom Komitetu przewodniczy minister odpowiadający za sprawy członkostwa Polski w UE.

Rada Ministrów rozpatrzy też projekt rozporządzenia w sprawie określenia stopni policyjnych, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędu Ochrony Państwa odpowiadających poszczególnym stopniom wojskowym.

Rząd rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Rada Ministrów zajmie się też projektem ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. (PAP)

mrr/ mmu/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)