Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje rząd m.in. o Prawie wodnym

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz.11 posiedzeniu zajmie się m.in.
projektem nowelizacji Prawa wodnego. Celem zmian jest przeniesienie do polskiego systemu prawnego
postanowień dyrektywy w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, tzw. Dyrektywy
Powodziowej.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz.11 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji Prawa wodnego. Celem zmian jest przeniesienie do polskiego systemu prawnego postanowień dyrektywy w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, tzw. Dyrektywy Powodziowej.

"Dyrektywa Powodziowa" dąży do zminimalizowania ryzyka oraz właściwego zarządzania ryzykiem, jakie może stwarzać powódź dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, działalności gospodarczej i dziedzictwa kulturowego.

Państwa członkowskie objęte Dyrektywą są zobowiązane do opracowania wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, koordynacji działań we wspólnie zarządzanych dorzeczach międzynarodowych, a także opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym i zapewnienia szerokiego procesu konsultacji społecznych.

Do grudnia 2011 r. państwa członkowskie UE dokonają wstępnej oceny ryzyka powodziowego dla obszarów dorzeczy oraz związanych z nimi obszarów wybrzeża. Do grudnia 2013 r. - sporządzą mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego. Na mapach tych mają być wskazane obszary, na których prawdopodobieństwo powodzi jest: niskie, średnie oraz wysokie. Mapy powinny uwzględniać również informacje na temat szacunkowej liczby mieszkańców potencjalnie dotkniętych powodzią, rodzaju działalności gospodarczej i ważnych instalacji na obszarze narażonym na niebezpieczeństwo powodzi.

Do grudnia 2015 r., na podstawie tych map sporządzone zostaną plany zarządzania ryzykiem powodziowym. Plany te, skoordynowane na poziomie obszaru dorzecza, mają obejmować m.in. działania ukierunkowane na zapobieganie, ochronę i właściwe przygotowanie, w tym prognozowanie powodzi i systemy wczesnego ostrzegania, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych obszarów dorzecza.

Rada Ministrów rozpatrzy też projekt założeń do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym Celem zmian jest włączenie do polskiego porządku prawnego postanowień unijnej dyrektywy w zakresie struktury oraz stawek podatku akcyzowego stosowanego do wyrobów tytoniowych.

Podstawowe zmiany dotyczą m.in. zniesienia najpopularniejszej kategorii cenowej jako punktu odniesienia dla wspólnotowego minimalnego podatku akcyzowego i pomiaru udziału kwotowego podatku akcyzowego dla całego ciężaru podatkowego.

Inne zmiany przewidują zwiększenie minimalnego podatku akcyzowego na drobno krojony tytoń przeznaczony do skręcania papierosów, w celu zbliżenia ze stawką podatku na papierosy, zwiększenia minimalnego podatku akcyzowego na tytoń do palenia inny niż drobno krojony tytoń przeznaczony do skręcania papierosów oraz zwiększenia minimalnych stawek podatku akcyzowego na cygara i cygaretki.

Ministrowie będą też pracować nad założeniami projektu ustawy o współpracy rozwojowej. MSZ chce, by pomoc rozwojowa nie była - jak dotychczas - finansowana z rezerwy budżetowej MSZ, ale by środki na ten cel - zapisywane w budżecie państwa - trafiały do Polskiej Agencji Współpracy Rozwojowej, której powołanie przewidziano w założeniach do ustawy.

To umożliwiłoby m.in. organizacjom pozarządowym finansowanie projektów wieloletnich, podczas gdy obecnie dostają one pieniądze na działania w danym roku, ale nie mogą skutecznie planować długofalowych programów, bo nie wiedzą, czy w kolejnych latach również dostaną środki. Wynika to z faktu, że pieniądze na pomoc rozwojową pochodzą właśnie z rezerwy budżetowej MSZ.

Rząd zajmie się też projektem ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania. Według projektu nie jest dopuszczalne dyskryminowanie z jakichkolwiek przyczyn, w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie, światopogląd, poglądy polityczne, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny lub rodzinny.

Zakaz dyskryminacji dotyczy w szczególności możliwości podejmowania kształcenia zawodowego, możliwości i warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej, przystępowania i działania w związkach zawodowych, organizacjach pracodawców i samorządach zawodowych.

Za naruszenie zasady równego traktowania uważa się w szczególności m.in. molestowanie seksualne, wszelkie mniej korzystne traktowanie związane z ciążą, urlopem macierzyńskim, urlopem ojcowskim lub urlopem wychowawczym.

Każdy, wobec kogo zasada równego traktowania została naruszona ma prawo żądać zaniechania takich działań, usunięcia ich skutków, odszkodowania za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Rząd zajmie się ponadto założeniami projektu ustawy o bezpieczeństwie morskim. Kwestie bezpieczeństwa żeglugi w obecnie obowiązującym porządku prawnym reguluje ustawa o bezpieczeństwie morskim z dnia 9 listopada 2000 r. Reguluje ona m.in.: stan techniczny, wyposażenie statków, kwalifikacje i skład załóg statków oraz bezpieczeństwo żeglugi i ratowanie życia na morzu.

Rząd zajmie się ponadto projektem nowelizacji ustawy o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego. Do ustawy tej dodane zostały przepisy dotyczące rynku lnu i konopi uprawianych na włókno.

Ministrowie mają przyjąć projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia za wykonywanie czynności związanych z narodowym spisem powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. Rada Ministrów wysłucha ponadto informacji o realizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008-2011" w okresie styczeń-czerwiec 2010, a także informacji o realizacji w 2009 roku wieloletnich programów wsparcia projektów inwestycyjnych. (PAP)

laz/ mrr/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)