Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje rząd, m.in. o współpracy polsko-niemieckiej

0
Podziel się:

Na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu rządu, szef MSZ Radosław
Sikorski ma przedstawić informację na temat współpracy polsko-niemieckiej. Ma to związek z
przypadającą niebawem 20. rocznicą podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej
współpracy.

Na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu rządu, szef MSZ Radosław Sikorski ma przedstawić informację na temat współpracy polsko-niemieckiej. Ma to związek z przypadającą niebawem 20. rocznicą podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W tekście polsko-niemieckiego porozumienia z 17 czerwca 1991 r. znajdowały się zapisy mówiące m.in. o rozwoju kontaktów na płaszczyźnie politycznej, kulturowej i gospodarczej oraz o współpracy pomiędzy polską a niemiecką młodzieżą.

Ambasador Niemiec w Polsce Ruediger Freiherr von Fritsch zauważył, że od czasu zawarcia traktatu powstało wiele instytucji wzmacniających kulturową wymianę; kilkadziesiąt polskich i niemieckich miast nawiązało relacje partnerskie; znacząco rozwinęła się też wymiana handlowa.

Natomiast pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski uważa, że traktat stworzył podstawy "polsko-niemieckiej wspólnoty interesów w jednoczącej się Europie".

Nie brakuje jednak problemów we wzajemnych relacjach. Np. Polonia argumentuje, że mniejszość niemiecka w Polsce ma nieporównanie większe przywileje i wsparcie niż Polacy w Niemczech, co narusza postanowienia traktatu z 1991 roku.

W tej sprawie w maju w Warszawie odbyła się kolejna tura negocjacji z udziałem wiceministrów spraw wewnętrznych: Polski - Tomasza Siemoniaka i Niemiec - Christopha Bergnera. Rzeczniczka prasowa MSWiA Małgorzata Woźniak przyznała po tych rozmowach, że rozmowy o sytuacji Polaków w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce są w "trudnej fazie".

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu, ministrowie zajmą się też założeniami do projektu nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Nowela ma wprowadzić do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Chodzi w niej o inne przeznaczenie informacji z organów publicznych niż to, dla którego dokumenty zostały pierwotnie wyprodukowane.

Termin implementacji dyrektywy UE minął w lutym 2005 r. Polska jest jedynym krajem Unii, który jeszcze nie dostosował do niej swoich przepisów. Do nadrobienia zaległości Komisja Europejska wzywała nas już w 2008 r.

Nowela ma rozróżniać "dostęp do informacji publicznej", co MSWiA uznaje za prawo polityczne, od "ponownego wykorzystania informacji publicznej", co uznane zostało za prawo gospodarcze. Podstawowym nośnikiem informacji publicznych do ponownego wykorzystania ma być Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). Informacje tam zamieszczone będzie można wykorzystywać bezwarunkowo, chyba że wyraźnie zostaną tam zapisane warunki udostępnienia (np. informacja o opłacie).

MSWiA zapowiada, że projekt noweli będzie zawierał przyjazne rozwiązania na skalę jeszcze niespotykaną w Europie. Oprócz prawa do bezwarunkowego wykorzystania informacji, które już są w BIP-ie, resort chce też wprowadzić obowiązek przekazywania informacji na cele ponownego wykorzystania (dyrektywa UE pozostawia tu swobodę krajom członkowskim) oraz zasadę, że podmioty chcące ponownie wykorzystać informację dostępną m.in. w BIP nie będą musiały składać wniosków w tej sprawie (w dyrektywie składnie wniosków jest zasadą).

Projekt ma zawierać prawo do skarżenia nie tylko odmowy ponownego wykorzystania, ale także jego warunków (dyrektywa UE wymaga jedynie, by były środki odwoławcze w razie odmowy). Nowela nie będzie miała zastosowania do archiwów państwowych, publicznego radia i telewizji, instytucji kultury, szkół, uczelni wyższych oraz PAN.

Rada Ministrów omówi też projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on m.in. likwidację postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych i poddanie spraw między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej regułom ogólnym obowiązującym w procesie. Ponadto część tzw. spraw regulacyjnych ma być przekazana do kompetencji sądów administracyjnych.

W projekcie zmodyfikowano też regulacje dotyczące wpływu ogłoszenia upadłości na tok postępowania z udziałem podmiotu, w stosunku do którego ogłoszono upadłość.

Proponuje się w nim też podwyższenie wysokości grzywien nakładanych przez komorników za nieuzasadnioną odmowę wyjaśnień z pięciuset do dwóch tysięcy złotych; za przeszkadzanie czynnościom komornika z dwustu do tysiąca złotych; za nieudzielenie informacji przez pracodawcę w egzekucji z wynagrodzenia za pracę z pięciuset do dwóch tys. złotych. "Celem tej zmiany jest urealnienie sankcji, tak by była ona środkiem skutecznie zapewniającym realizację zadań komornika" - głosi uzasadnienie projektu.

Rząd zajmie się ponadto projektem uchwały w sprawie częściowego podziału rezerwy celowej na zwiększenie wynagrodzeń wynikającego ze zmian organizacyjnych i nowych zadań w państwowych jednostkach budżetowych w 2011 r.

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o Kodeksie spółek handlowych oraz projekt zmiany ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Polsce.

Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym. (PAP)

mrr/ laz/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)