Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje rząd, m.in. o zmianach w Prawie prasowym

0
Podziel się:

Rząd, który zebrał się we wtorek po godz. 11.30, zajmie się m.in. projektem
nowelizacji Prawa prasowego oraz propozycją zmian w ustawie dotyczącej finansowego wsparcia ze
strony państwa przy zakupie mieszkania.

Rząd, który zebrał się we wtorek po godz. 11.30, zajmie się m.in. projektem nowelizacji Prawa prasowego oraz propozycją zmian w ustawie dotyczącej finansowego wsparcia ze strony państwa przy zakupie mieszkania.

Rząd omówi także założenia polskiej polityki zagranicznej w 2011 roku.

Projekt nowelizacji Prawa prasowego wraz z autopoprawką dotyczy m.in. autoryzacji i sprostowań; zakłada, że wypowiedź dla dzienników trzeba będzie autoryzować "nie później niż w ciągu sześciu godzin", a dla czasopism - w ciągu trzech dni.

W ostatniej wersji projektu, przesyłanej do konsultacji środowiskowych, przewidziano m.in. zniesienie obowiązującego dziś przepisu, który pozwala zawiesić dziennik lub czasopismo, jeśli w ciągu roku trzykrotnie popełniono w nim przestępstwo. Nowością ma być także liberalizacja kryteriów, które spełniać musi redaktor naczelny - w projekcie zrezygnowano m.in. z wymogu, by był on obywatelem Polski.

Projekt stwierdza, że blogi internetowe, korespondencja elektroniczna, serwisy społecznościowe oraz prywatne strony internetowe nie mogą być uznawane za prasę.

Nowela wprowadza też definicję dziennikarza. Ma nim być "osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, na rzecz i z upoważnienia redakcji, w szczególności pozostająca z redakcją w stosunku pracy". Z dziennikarza zdjęto obowiązek "służby państwu".

Rozszerzony ma być krąg podmiotów zobowiązanych do udzielania informacji prasie, przez włączenie do niego: przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

W projekcie eliminuje się z obowiązującego prawa prasowego karę ograniczenia wolności za naruszenia spowodowane opublikowaniem materiału prasowego, pozostawiając jedynie zagrożenie karą grzywny.

Nie dotyka on jednak kary pozbawienia wolności za zniesławienie, którą przewiduje art. 212 Kodeksu karnego; jak podkreślono w uzasadnieniu, depenalizacja zniesławienia zostanie przeprowadzona przy okazji nowelizacji Kodeksu karnego.

Projekt nowelizacji ma oczyścić Prawo prasowe z reliktów PRL-u. W ustawie z 1984 r. wciąż funkcjonują bowiem instytucje, których dawno nie ma (np. Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli cenzura).

Ministrowie rozpatrzą też projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Nowela zakłada, że z finansowego wsparcia będą mogły korzystać nie tylko rodziny - jak przewidują obecnie obowiązujące przepisy - ale także osoby samotne.

Zmiany przewidują też zmniejszenie współczynnika kształtującego poziom limitu kosztowego kwalifikującego nieruchomość do objęcia finansowym wsparciem. Według autorów noweli ma to stanowić element działań zmierzających do stopniowego wyhamowania programu i wygaszania akcji kredytowej. Ponadto ma też służyć obniżeniu wydatków budżetu państwa.

Proponowane zmiany przewidują określenie maksymalnego wieku docelowego kredytobiorcy (tj. każdego z małżonków, osoby samotnie wychowującej, co najmniej jedno dziecko i osoby samotnej) na poziomie 35 lat oraz wyłączenie możliwości finansowania kredytem preferencyjnym transakcji mieszkaniowych realizowanych na wtórnym rynku nieruchomości.

Rada Ministrów zajmie się też projektem zmiany ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Projekt - jak czytamy w uzasadnieniu - zmierza do urealnienia procesu planowania prac rządu - co ma się bezpośrednio przełożyć na efektywność prowadzonych działań legislacyjnych.(PAP)

laz/ mrr/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)