Notowania

senat
04.08.2010 12:14

Obraduje Senat

Senat, który rozpoczął trzydniowe posiedzenie zajmie się m.in. ustawą o dowodach osobistych, zakładającą, że od 2011 roku będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Senat, który rozpoczął trzydniowe posiedzenie zajmie się m.in. ustawą o dowodach osobistych, zakładającą, że od 2011 roku będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości. *

Według ustawy, elektroniczne dowody osobiste mają ułatwić obywatelowi załatwianie spraw urzędowych przez internet. Dowód będzie można wykorzystać także jako dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z wielu usług.

Nowy dowód osobisty, wzbogacony o elektroniczny nośnik danych tzw. chip, umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie kraju, a także drogą elektroniczną.

Senatorowie zajmą się ponadto nowelizacją ustawy o komornikach sądowych, która jest wykonaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa pozostawia dotychczasowy przepis, zgodnie z którym wierzyciel będzie mógł swobodnie wybrać komornika na całym terytorium kraju. Przyznaje jednak komornikowi prawo odmowy wykonania egzekucji, jeśli byłaby ona prowadzona poza obszarem właściwym dla sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir. TK zakwestionował brak takiej możliwości w dotychczasowej ustawie.

Senatorowie rozszerzyli wcześniej zaplanowany porządek obrad o nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. (PAP)

mzk/ la/ mag/

Tagi: senat, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz