Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje Senat

0
Podziel się:

Senat, który po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie, zajmie się m.in.
nowelą ustawy zaostrzającej kary dla pijanych kierowców, ustawą o rekapitalizacji niektórych
instytucji finansowych oraz projektami uchwały i apelu ws. poszanowania krzyża.

Senat, który po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie, zajmie się m.in. nowelą ustawy zaostrzającej kary dla pijanych kierowców, ustawą o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych oraz projektami uchwały i apelu ws. poszanowania krzyża.

Według nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu karnego wykonawczego oraz Prawa ochrony środowiska, nietrzeźwy kierowca, który spowodował wypadek skutkujący czyjąś śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, może na zawsze stracić prawo jazdy. Jeśli jednak sąd odstąpi od orzeczenia zakazu kierowania pojazdem, zobowiązany będzie do uzasadnienia swojej decyzji.

Zmiany przewidują także kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat w przypadku, gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu. Kary takie mogą być orzekane także w przypadku, gdy kierujący pojazdem złamał orzeczony czasowy zakaz.

Nowela tworzy także Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, z którego będzie finansowana pomoc dla pokrzywdzonych i ich rodzin, a także dla odbywających karę pozbawienia wolności, zwalnianych z zakładów penitencjarnych oraz ich rodzin. Fundusz ma być zasilany z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych, potrąceń w wysokości 20 proc. wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych, wykonania kar dyscyplinarnych, spadków, zapisów i darowizn, dotacji, zbiórek i innych źródeł.

Senatorowie zajmą się także ustawą o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych, która przewiduje, że zagrożone instytucje finansowe będą mogły uzyskać pomoc państwa. Skarb Państwa będzie mógł udzielić np. bankom, które popadły w tarapaty, gwarancji w formie objęcia ich akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych.

Nowe regulacje zakładają, że w przypadku ustabilizowania się sytuacji instytucji finansowej (np. poprzez znalezienie nowych inwestorów) Skarb Państwa będzie mógł wycofać się z zaangażowania w taką instytucję. Zdaniem resortu finansów, ustawa może pozytywnie oddziaływać na rynek finansowy, zwłaszcza bankowy, a pośrednio także na sektor przedsiębiorstw niefinansowych i gospodarstw domowych.

Senat debatować będzie też nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej, która zakłada zwiększenie liczby inspektorów nadzorujących domy pomocy społecznej oraz zaostrzenie kar za prowadzenie tych domów bez zezwolenia. Według noweli, wojewoda będzie mógł nałożyć karę 20 tys. zł na placówki, w których przebywa powyżej 10 osób i 40 tys. w sytuacji, gdy placówki te - mimo wcześniejszego nałożenia kary - będą działać nadal. Wojewoda będzie miał również możliwość wydania nakazu wstrzymania prowadzenia takiej placówki.

Senatorowie zajmą się także projektami uchwały, autorstwa senatorów PO oraz apelu autorstwa Piotra Andrzejewskiego (PiS), w sprawie poszanowania krzyża. W obu projektach podkreśla się, że krzyż, jako znak wiary chrześcijańskiej, jest zarazem świadectwem i symbolem praw każdej istoty ludzkiej do życia, wolności i godności.

Najprawdopodobniej jeszcze na tym posiedzeniu Senat zajmie się sprawą immunitetu senatora Krzysztofa Piesiewicza. Rano senacka komisja regulaminowa zaopiniowała negatywnie wniosek prokuratorski o uchylenie senatorowi immunitetu. Prokuratura chce zarzucić Piesiewiczowi przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: posiadania kokainy i nakłaniania innych osób do jej zażywania. (PAP)

/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)