Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obrady Komitetu Sterującego Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych

0
Podziel się:

Pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego Centrum Eksperckiego Policji
Wojskowych NATO rozpoczęło się w środę w Bydgoszczy. W czasie obrad omawiane są głównie kierunki
działalności ośrodka.

Pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO rozpoczęło się w środę w Bydgoszczy. W czasie obrad omawiane są głównie kierunki działalności ośrodka.

Zespół Centrum tworzą przedstawiciele policji wojskowych: Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Holandii, Niemiec i Rumunii. Zadania Centrum to rozwój koncepcji i doktryn działalności policji wojskowych, szkolenie, prowadzenie ekspertyz i badań oraz zbieranie doświadczeń.

"Misją Centrum Eksperckiego w Bydgoszczy jest wzmocnienie zdolności i interoperacyjności policji wojskowych państw NATO oraz zapewnienie im eksperckiego wsparcia w realizacji zadań. Inicjatywa powstania Centrum stanowi część procesu transformacji NATO" - powiedział na konferencji prasowej komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. Mirosław Rozmus.

Dotychczas nie było wielonarodowych lub narodowych centrów eksperckich, które zajmowałyby się sprawami policji wojskowych NATO. Generał podkreślił, że zgłoszona przez Polskę inicjatywa utworzenia centrum i powierzenie jej tego zadania przez Naczelne Dowództwo ds. Transformacji NATO wynika m.in. z doświadczenia Żandarmerii Wojskowej w misjach za granicą i powołania Międzynarodowego Batalionu Policji wraz z Czechami, Chorwacją i Słowacją.

"Komitet Sterujący, w skład którego wchodzą przedstawiciele państw tworzących Centrum, wytycza strategiczne zadania na pięć lat, zatwierdza roczny budżet i plan działania, a także rozlicza dyrektora z działalności bieżącej, realizacji planu działania i budżetu" - podkreślił dyrektor Centrum Eksperckiego płk Grzegorz Wasilewski.

Płk Wasielewski zaznaczył, że Polska ma status państwa gospodarza, a pozostałe kraje państw sponsorujących. Docelowo kadra Centrum będzie liczyć 45 oficerów i podoficerów, w tym 15 etatów zarezerwowano dla Polaków. Obecnie w zespole jest siedmiu przedstawicieli innych państw. W przyszłości Centrum może poszerzyć się o przedstawicieli innych państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Zainteresowanie włączeniem się w prace ośrodka zgłosiły już Kanada, Słowacja i Włochy.

W latach 2013-2014 całość kosztów funkcjonowania Centrum ponosi Polska, a w kolejnych latach koszty będą dzielone pomiędzy państwa uczestniczące w projekcie. Obecnie roczny budżet wynosi 3,5 mln zł.

Obrady Komitetu Sterującego Centrum Policji Wojskowych NATO potrwają do czwartku.

Inicjatywa utworzenia Centrum Eksperckiego zrodziła się w 2008 r., a w 2009 r. została oficjalnie zgłoszona naczelnemu dowódcy ds. transformacji NATO. W 2012 r. powołano zespół ds. tworzenia Centrum, a w 2013 r. - wyznaczono polską kadrę.

11 grudnia 2013 r. w Norfolk (Stany Zjednoczone) podpisano memorandum w sprawie Centrum Eksperckiego pomiędzy naczelnym dowódcą ds. transformacji NATO, Polską, Bułgarią, Chorwacją, Czechami, Holandią, Niemcami i Rumunią. Dokument otworzył możliwości działania ośrodka w międzynarodowym składzie. (PAP)

rau/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)