Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obrady plenarne 4. Spotkania Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM

0
Podziel się:

Rozszerzenie tematyki przyszłych spotkań o dziedzictwo kulturowe zaproponował
w piątek podczas obrad plenarnych 4. Spotkania Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM w Poznaniu -
minister kultury i dziedzictwa narodowego Polski Bogdan Zdrojewski.

Rozszerzenie tematyki przyszłych spotkań o dziedzictwo kulturowe zaproponował w piątek podczas obrad plenarnych 4. Spotkania Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM w Poznaniu - minister kultury i dziedzictwa narodowego Polski Bogdan Zdrojewski.

"Należy wyrazić nadzieje, że temat dziedzictwa kulturowego, obok dialogu międzykulturowego, który był omawiany podczas trzech poprzednich spotkań, wejdzie na stałe do porządku obrad i pozwoli to na wypracowanie konkretnych działań podczas przyszłych spotkań" - powiedział minister Zdrojewski.

W spotkaniu bierze udział 37 delegacji z 35 krajów Europy i Azji, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Fundacji Azja - Europa (ASEF). Tematem tegorocznego spotkania ministrów kultury jest "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności".

Według Zdrojewskiego dziedzictwo kulturowe jest jednym z fundamentów stanowiących o tożsamości narodów i stało się podstawą do zachowania bogactwa i różnorodności kulturowej. Jest też gwarancją pokojowego współistnienia kultur i zaspokojenia potrzeb obywateli oraz podstawą rozwoju gospodarczego każdego państwa.

Ostateczne ustalenia poznańskiego spotkania zostaną zaprezentowane w piątek po południu w dokumencie zwanym Oświadczeniem Przewodniczącego.

"Dokument ten powinien wyrazić współczesną troskę o dziedzictwo kulturowe, które będzie służyć zrównoważonemu rozwojowi społeczno-ekonomicznemu, w tym edukacji dzieci i młodzieży. Zobowiązania w ten sposób przyjęte powinny doprowadzić do stworzenia programu działań obejmującego efektywną wymianę poglądów, pomysłów i dobrych praktyk" - powiedział podczas obrad plenarnych minister Zdrojewski.

Jako przykład dobrych praktyk Zdrojewski wymienił funkcjonowanie portalu Culture360, prowadzonego przez Fundację Azja-Europa (ASEF), który jest forum wymiany informacji między operatorami kultury, łączącymi oba kontynenty w ramach wymiany kulturalnej.

"Portal ten powinien dalej się rozwijać, uwzględniając w swojej tematyce zagadnienia dziedzictwa narodowego i budowaniem dialogu międzykulturowego w tej dziedzinie" - dodał Zdrojewski.

Zapowiedział też, że ustalenia kończącego się w piątek w Poznaniu spotkania zostaną przekazane uczestnikom 8. szczytu państw ASEM, który w październiku odbędzie się w Brukseli.

List do uczestników spotkania wystosował prezydent Bronisław Komorowski, który zauważył, że mieszkańcy Azji i Europy wiedzą o sobie coraz więcej, ale często jest to wiedza powierzchowna. "Dlatego niezwykle istotne jest wspieranie przedsięwzięć, które pozwalają na dogłębne, pełne szacunku i zrozumienia przeniknięcie innych kręgów kulturowych" - napisał w liście do uczestników spotkania.

Spotkania Ministrów Kultury ASEM są częścią szerszej formy dialogu między Azja a Europą. ASEM (Asia Europe Meeting) skupia 46 członków: 10 państw regionalnej organizacji Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Sekretariat Generalny ASEAN, Japonię, Chiny, Indie, Mongolię, Pakistan, Koreę Południową oraz 27 krajów Unii Europejskiej i Komisję Europejską.

Celem ASEM, którego działalność zainaugurowano na szczycie w Bangkoku w 1996 roku, jest rozwój współpracy w trzech płaszczyznach: politycznej (walka z terroryzmem, migracje, prawa człowieka, walka ze zmianami klimatycznymi), ekonomicznej (znoszenie barier w handlu i inwestycjach) oraz kulturalno-naukowej i społecznej. Jest to jedyne, jak do tej pory, forum bezpośredniego dialogu między Unią Europejską a krajami Azji.(PAP)

kpr/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)