Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraz Dekkerta i rysunek Heiligera w Muzeum Historii Szczecina

0
Podziel się:

Obraz przedstawiający dwa statki parowe stojące przy nabrzeżu w Szczecinie
autorstwa Eugena Dekkerta i rysunek urodzonego w Szczecinie Bernharda Heiligera zaprezentowano we
wtorek w Muzeum Historii Szczecina.

Obraz przedstawiający dwa statki parowe stojące przy nabrzeżu w Szczecinie autorstwa Eugena Dekkerta i rysunek urodzonego w Szczecinie Bernharda Heiligera zaprezentowano we wtorek w Muzeum Historii Szczecina.

Obraz Dekkerta przedstawia dwa statki towarowe, które cumują przy nabrzeżu na Duńczycy. Jednostki należały do jednego z największych przed wojną armatorów szczecińskich Wilhelma Kunstmanna. Na obrazie uwieczniono statki: "Inge Kunstmann" i "Westfalia". W tle za statkami Dekkert ukazał panoramę miasta z Mostem Kłodnym i Zamkiem Książąt Pomorskich. Obraz namalowano farbami olejnymi na tekturze, ma wymiary 50 na 70 cm, jest sygnowany i dodatkowo opisany na odwrocie: "+Blick auf Stettin+, Eug. Dekkert 1919".

Drugim obiektem, który zaprezentowano we wtorek, jest pochodzący z 70. lat XX w. rysunek Heiligera wykonany czarną kredką i tuszem. Rysunek był inspiracją do powstania rzeźby "Wielki Łuk", która od 1998 r. stoi przed budynkiem Ratusza Staromiejskiego w Szczecinie. Jest ona długoterminowym depozytem fundacji Bernhard-Heiliger-Stiftung z Berlina.

Bernhard Heiliger urodził się w 1915 r. w Szczecinie i tutaj pobierał nauki w Szkole Rzemiosła Artystycznego. Po wojnie zamieszkał w Berlinie, krytycy sztuki mówią że jest jednym z najważniejszych rzeźbiarzy niemieckich.

Eugen Dekkert urodził się w drugiej połowie XIX w. w Szczecinie. Jego pierwszym nauczycielem rysunku w szczecińskim gimnazjum był słynny niemiecki malarz Ludwig Most, którego pejzaże wystawiane były m.in. na ówczesnych wystawach w Monachium, Berlinie, Dreźnie i Wenecji.

Właścicielem zaprezentowanych obiektów jest Jan Dębski, który wypożyczył szczecińskiemu muzeum oba dzieła. Są one depozytami długoterminowymi. Można je od wtorku oglądać na stałej ekspozycji w Muzeum Historii Szczecina.(PAP)

res/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)