Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obrazy Feliksa Tuszyńskiego o Holokauście w Muzeum Diecezjalnym w Płocku

0
Podziel się:

Muzeum Diecezjalne w Płocku (Mazowieckie) otrzymało w darze od urodzonego w
tym mieście w 1922 r., a mieszkającego obecnie w Australii, malarza Feliksa Tuszyńskiego kolekcję
50 jego obrazów poświęconych Holokaustowi.

Muzeum Diecezjalne w Płocku (Mazowieckie) otrzymało w darze od urodzonego w tym mieście w 1922 r., a mieszkającego obecnie w Australii, malarza Feliksa Tuszyńskiego kolekcję 50 jego obrazów poświęconych Holokaustowi.

Prace będzie można obejrzeć na wystawie "Holocaust Feliksa Tuszyńskiego", która otwarta zostanie w muzeum w piątek wieczorem. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie m.in. cykl ekspresyjnych obrazów "Twarze".

"Obrazy powstałe w latach 80. XX wieku, nawiązują do osobistych, tragicznych przeżyć Feliksa Tuszyńskiego, który przeszedł przez getto w Łodzi i obóz koncentracyjny Auschwitz. Szczególną uwagę zwracają portrety z przejmującym, dramatycznym wyrazem oczu" - powiedział PAP dyrektor płockiego Muzeum Diecezjalnego ks. Andrzej Milewski.

Pozyskanie kolekcji obrazów Tuszyńskiego i przygotowanie wystawy było możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu poprzedniego dyrektora płockiego Muzeum Diecezjalnego ks. Stefana Cegłowskiego, obecnie proboszcza pobliskiej parafii katedralnej.

"Każdy mój obraz zawsze traktowałem jak moje dziecko. Jedne dzieci były piękne, dostojne i dorodne, a inne dzieci były mniej udane lub chore. Obrazy, które Pan dyrektor przyjął pod swoją opiekę, zarażone były chorobą +holocaustu+. Ta choroba pozostawiła w nich piętno na zawsze. Jest w nich mój płacz, moja rozpacz po stracie matki i mojego brata Michała (Mońka) w komorze gazowej w Oświęcimiu, moje najtragiczniejsze wspomnienia z okresu mojej młodości" - napisał m.in. Tuszyński w liście do ks. Cegłowskiego.

"Mam 91 lat, ja już odchodzę, moje chore dzieci znalazły w Panu nowego ojca i opiekuna, a moja dodatkowa radość wiąże się z faktem, że ta moja spuścizna pozostanie w Płocku, mieście mojego urodzenia, które tak bardzo ukochałem" - podkreślił w liście Tuszyński. List został opublikowany we wstępie do katalogu wystawy.

We wstępie tym ks. Milewski, obecny dyrektor muzeum, napisał m.in.: "Rasizm niemiecki, w swej ideologii degradujący Polaków i inne narody słowiańskie do roli niewolników, Żydom odmówił nawet człowieczeństwa. Pozbawieni podstawowych praw ludzkich, zostali wysiedleni i zgrupowani w gettach oraz wywożeni do obozów koncentracyjnych i mordowani. Holocaust dokonany w centrum chrześcijańskiej Europy przez naród o wiekowej historii i kulturze chrześcijańskiej stanowi przełomowe wydarzenie w dziejach Europy i poważne wyzwanie dla chrześcijaństwa".

Wystawa "Holocaust Feliksa Tuszyńskiego" została zorganizowana w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, które w Płocku odbywać się będą do 25 października pod hasłem "Spotkanie, piękno, wiara". Patronat nad tym wydarzeniem objął biskup płocki Piotr Libera.

Felix Tuszyński urodził się 19 lipca 1922 r. w Płocku w rodzinie żydowskiej. W czasie okupacji hitlerowskiej wraz z rodzeństwem trafił do getta w Łodzi, a po jego likwidacji do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Następnie przebywał w obozach pracy w Niemczech.

Po zakończeniu II wojny światowej ciężko chory na gruźlicę został przewieziony do Szwajcarii, skąd wyemigrował do Australii. Tam też rozpoczął działalność artystyczną. Został członkiem kilku grup i stowarzyszeń, w tym m.in. Malvern Artists Society Cosmopolitan Art Group i Bezalel Fellowship of Arts. Swoje prace prezentował na około 30 wystawach indywidualnych i grupowych w Australii, Holandii, Francji i USA a także w Polsce.

W 2009 r. Felix Tuszyński ofiarował innej płockiej placówce muzealnej - Muzeum Mazowieckiemu - kolekcję 202. swoich prac, w tym obrazy i rysunki. Część tej kolekcji została pokazana na wystawie "Felix Tuszyński", otwartej w 2011 r. (PAP)

mb/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)