Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
18.02.2011 14:13

OBWE krytykuje procesy białoruskiej opozycji

Organizacja przygotowuje raport na temat wyborów na Białorusi, które wygrał Aleksander Łukaszenka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wyraziła wielkie zaniepokojenie w związku z rozpoczęciem procesów uczestników opozycyjnych demonstracji na Białorusi. Skrytykowała utajnienie części pierwszego procesu.

Sąd w Mińsku skazał wczoraj na karę czterech lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Wasyla Parfiankoua za udział w masowych zamieszkach z 19 grudnia ubiegłego roku, w wieczór wyborów prezydenckich. Zdaniem białoruskiej opozycji zostały one sfałszowane. Według oficjalnych wyników zdecydowanie wygrał je Alaksandr Łukaszenka.

OBWE, którą władze Białorusi zmusiły do zamknięcia biura w Mińsku po tym, jak organizacja skrytykowała wybory i stłumienie powyborczych protestów, oświadczyła, że procesy wytaczane uczestnikom protestów są zjawiskiem wywołującym niepokój.

_ - Chciałbym podkreślić, że wolność zgromadzeń jest fundamentalnym prawem w demokracji _ - powiedział Audronius Ażubalis, minister spraw zagranicznych Litwy, która obecnie przewodniczy OBWE.

_ - Szczególne zaniepokojenie budzi to, że część pierwszego procesu odbyła się przy drzwiach zamkniętych. To nie do przyjęcia. Jestem też zaniepokojony doniesieniami o odebraniu licencji wielu prawnikom obrony _ - powiedział Ażubalis. Jego zdaniem OBWE powinna monitorować takie procesy, by móc przedstawić niezależną ocenę 56 państwom członkowskim.

Ażubalis przypomniał, że Białoruś, jak i inne państwa OBWE, na grudniowym szczycie organizacji zobowiązała się do przestrzegania praw człowieka, demokracji, do wolnych wyborów. OBWE ma zamiar opublikować w przyszłym tygodniu raport na temat wyborów prezydenckich na Białorusi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t126882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sa;wyroki;dla;opozycjonistow;z;minska,58,0,740922.html) Są wyroki dla opozycjonistów z Mińska Około 600 osób zostało skazanych na kary od 5 do 15 dni więzienia - podaje policja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;tryumfuje;ma;pretensje;do;obserwatorow,125,0,740733.html) Łukaszenka tryumfuje. Ma pretensje do obserwatorów Spełniliśmy każdą zachciankę OBWE i Unii Europejskiej - komentuje prezydent Białorusi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t126890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruska;milicja;oglosila;liste;aresztowanych,36,0,742436.html) Białoruska milicja ogłosiła listę aresztowanych W areszcie przebywa 19 osób, w tym pięciu kandydatów w wyborach prezydenckich.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz