Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od 19 maja 7. edycja konkursu wokalnego im. Moniuszki w Warszawie

0
Podziel się:

Ponad 130 śpiewaków z 25 krajów będzie walczyć w 7. edycji Międzynarodowego
Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, która rozpocznie się w Warszawie 19 maja. W programie
m.in. pieśni Moniuszki i Chopina, w jury - artyści światowej sławy, m.in. z USA i Rosji.

Ponad 130 śpiewaków z 25 krajów będzie walczyć w 7. edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, która rozpocznie się w Warszawie 19 maja. W programie m.in. pieśni Moniuszki i Chopina, w jury - artyści światowej sławy, m.in. z USA i Rosji.

Dyrektorem artystycznym konkursu, organizowanego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, jest wybitna polska śpiewaczka operowa Maria Fołtyn.

Jurorami w 7. edycji - pod przewodnictwem wybitnego tenora Wiesława Ochmana - będą m.in.: amerykańska sopranistka, solistka Metropolitan Opera Gwendolyn Bradley, dyrektor Opery Wiedeńskiej Ioan Holender oraz Rosjanki: mezzosopranistka Elena Obrazcowa i pianistka Larisa Giergiewa.

"Ten konkurs jest w stanie wypromować śpiewaków światowej klasy" - ocenił na środowej konferencji prasowej w stolicy Wiesław Ochman.

Tegoroczna edycja potrwa do 28 maja. Zmierzy się w niej 131 śpiewaków z 25 krajów, m.in. z Polski (najwięcej uczestników - 61), Ukrainy, Rosji, USA, Kazachstanu, Włoch i Chin (wymogiem było, by do konkursu przystępowali śpiewacy urodzeni nie wcześniej niż 19 maja 1975 r.). Będą wśród nich: soprany, mezzosoprany, tenory, barytony, basy.

Rywalizacja przebiegnie w trzech etapach. W etapach pierwszym i drugim, z fortepianem, śpiewacy wykonają m.in. pieśń Stanisława Moniuszki, pieśń Fryderyka Chopina i arię operową z repertuaru XIX w. W ostatnim, trzecim etapie - już z orkiestrą - zaśpiewają m.in. arię z opery Moniuszki, np. arię Jontka z "Halki".

Wśród przewidzianych nagród są: Grand Prix im. Marii Fołtyn - w wysokości 15 tys. euro; nagrody I, II i III - w wysokości: 10 tys., 8 tys. i 6 tys. euro (będą przyznane w dwóch oddzielnych kategoriach: głosów kobiecych i męskich), osobne nagrody dla najlepszych: sopranu lub mezzosopranu, tenora, barytona lub basa; nagroda dla najciekawszej osobowości scenicznej.

Maria Fołtyn opowiadała na konferencji, że uczestników wyłoniono podczas przesłuchań z prawie 230 zgłoszeń z całego świata. Oceniano nie tylko walory głosu - brano pod uwagę również to, czy artysta jest "wrażliwy na muzykę i na słowa", czy jest w stanie poruszyć publiczność swoim śpiewem oraz - jak dodał z kolei Wiesław Ochman - "coś przekazać", śpiewając "zajrzeć pod nuty".

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki jest organizowany od 1992 r. w cyklu trzyletnim. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 1998 r. konkurs jest organizowany w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Twórczość kompozytorska Stanisława Moniuszki (1819-1872) miała zasadnicze znaczenie dla rozwoju opery polskiej - podkreślają organizatorzy konkursu.

"Moniuszko, jest - obok Chopina - najwybitniejszym kompozytorem polskim XIX wieku. Jeśli Chopin osiągnął światowe znaczenie jako twórca dzieł fortepianowych, Moniuszko skupił się na muzyce wokalnej, pieśniach i operze" - przypominają.

Do najsłynniejszych dzieł Moniuszki należą opery "Halka" i "Straszny dwór".(PAP)

jp/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)