Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od 1 czerwca rachunki za gaz wzrosną średnio o 3,3 proc.

0
Podziel się

Systemu i URE
#

bEifZMJN

Systemu i URE #

17.05. Warszawa (PAP) - Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dla paliw gazowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Taryfa wejdzie w życie od 1 czerwca; rachunki odbiorców gazu wzrosną średnio o 3,3 proc. - poinformowało PGNiG.

Taryfa w zakresie dostarczania gazu będzie obowiązywała do 30 września 2010 roku.

bEifZMJP

"Średni wzrost ceny gazu wysokometanowego wyniesie ok. 4,8 proc, co oznacza, że rachunki tych odbiorców, którzy gotują na gazie, wzrosną miesięcznie średnio o 71 groszy" - wyjaśniła PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Cena surowca to tylko część rachunku odbiorcy, do którego wlicza się taryfy za przesył i dystrybucję gazu; prezes URE zatwierdził nowe taryfy za te usługi.

"W związku z tym średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczanie gazu metanowego dla odbiorców wzrośnie o 3,3 proc." - dodała Zakrzewska. Zaznaczyła, że mimo wzrostu cen ropy i wciąż wysokiego kursu dolara, średnia cena gazu zaproponowana w nowej taryfie PGNiG jest o 4,2 proc. niższa od ceny, jaka obowiązywała od 1 listopada 2008 roku do 31 maja 2009 roku.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zanim zatwierdził taryfę PGNiG, trzy razy wzywał spółkę do korekty wniosku taryfowego - ostatni raz 20 kwietnia. PGNiG złożyło wniosek do URE 12 lutego.

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System poinformował w poniedziałek, że jego stawka za świadczenie usługi przesyłowej wzrośnie średnio o około 3,4 proc. Spółka zaznacza, że opłata za przesył gazu tylko w kilku procentach decyduje o końcowej cenie płaconej przez odbiorców gazu ziemnego.

bEifZMJV

URE podał, że rachunki "kuchenkowiczów" najmniej wzrosną na Mazowszu - o 48 groszy miesięcznie; zaś najwięcej na terenie Wielkopolski - o 89 groszy miesięcznie. Natomiast odbiorcy pobierający gaz do przygotowania posiłków i podgrzania wody zapłacą średnio miesięcznie o 2,77 zł więcej. Największa podwyżka - jak podaje Urząd - czeka odbiorców zużywających duże ilości gazu m.in. do ogrzewania mieszkania (średnio ponad 2 tys. m. sześc. rocznie); zapłacą oni średnio o 11 zł więcej miesięcznie.

jzi/ drag/ gma/

bEifZMKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)