Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od 1 stycznia Gościno będzie 64. miastem w woj. zachodniopomorskim

0
Podziel się:

1 stycznia licząca prawie 2,7 tys. mieszkańców wieś Gościno stanie się
najmłodszym 64. miastem województwa zachodniopomorskiego.

1 stycznia licząca prawie 2,7 tys. mieszkańców wieś Gościno stanie się najmłodszym 64. miastem województwa zachodniopomorskiego.

Według szacunków wójta, a już wkrótce burmistrza Gościna Mariana Sieradzkiego, ok. 600-800 mieszkańców doświadczy tej przemiany na placu przed Domem Kultury podczas "Magicznej Nocy Sylwestrowej pod gwiazdami".

Oficjalna uroczystość nadania praw miejskich odbędzie się 6 stycznia w hali sportowej gościńskiego gimnazjum. Nowe miasto ma wówczas otrzymać specjalną pieczęć ufundowaną przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski i sztandar, na który złożyły się okoliczne gminy. Zaś prezydent sąsiedniego i znacznie większego Kołobrzegu, podaruje burmistrzowi Gościna insygnia władzy w postaci łańcucha.

Zmiana statusu miejscowości, zdaniem Mariana Sieradzkiego, to nie tylko kwestia prestiżu, ale również nowych możliwości i perspektyw. "Po dość dobrym okresie dla budownictwa mieszkaniowego w gminie, przyszedł czas na rozwój sfery usług. Liczę na to, że jako miasto przyciągniemy większą liczbę inwestorów" - powiedział PAP Sieradzki.

Jak dodał, samo Gościno nie zmieni się z pewnością tak szybko, jak tablice i pieczątki w urzędzie, jednak za 5-10 lat mieszkańcy powinni już odczuć poprawę jakości życia.

Gościno swoją szansę na rozwój upatruje w turystyce, uzupełniając ofertę leżącego nad samym morzem Kołobrzegu.

W Gościnie jeszcze przed formalną zmianą statutu zapadła pierwsza "miejska" decyzja. Na ostatniej w 2010 r. sesji rada przyjęła uchwałę o powołaniu Straży Miejskiej w sile 4 funkcjonariuszy.

Pierwsza pisemna informacja o Gościnie pochodzi z 1238 r. To dokument, w którym papież Grzegorz IX potwierdza, że wieś "Gostino" jest własnością zakonu joannitów. Niemal sto lat później, bo w roku 1333 r., Gościno kupiło miasto Kołobrzeg. Była to wówczas jedna w regionie wieś, której właścicielem było miasto a nie Kościół. Takie stosunki własnościowe panowały w Gościnie przez ponad 400 lat.

Gościno zawsze było dużą wsią. W 1938 r. liczyło 2,2 tys. mieszkańców i zgodnie z niemiecką nomenklaturą administracyjną uznawano nie za wieś, tylko osadę.

Jako miasto Gościno nie będzie najmniejsze w woj. zachodniopomorskim pod względem liczby mieszkańców. Z publikacji Urzędu Statystycznego w Szczecinie "Województwo Zachodniopomorskie - podregiony, powiaty, gminy 2010" wynika, że 10 miast ma mniej obywateli.

O zmianie statutu Gościna ze wsi na miasto Rada Ministrów zdecydowała w lipcu. Przemawiał za tym m.in. fakt, iż 97,3 proc. jego mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej, zaś urbanistyczno-przestrzenny układ wsi ma miejski charakter.

1 stycznia 2011 r. oprócz Gościna miastami staną się również: Wolbórz (Łódzkie), Nowe Brzesko (Małopolskie), Pruchnik (Podkarpackie) i Czyżew (Podlaskie). Ta ostania miejscowość zmieni też nazwę - dotychczasowa brzmiała Czyżew-Osada.

Po tych zmianach liczba miast w Polsce wzrośnie z 903 do 908. (PAP)

sibi/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)