Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od 1 stycznia Nowe Brzesko będzie 61. miastem w Małopolsce

0
Podziel się:

Nowe Brzesko od 1 stycznia będzie 61. miastem w Małopolsce - podało w środę
Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego. Nowe Brzesko było już miastem, prawa miejskie miało przez 591
lat, ale utraciło je podczas zaborów.

bEJwnfmJ

Nowe Brzesko od 1 stycznia będzie 61. miastem w Małopolsce - podało w środę Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego. Nowe Brzesko było już miastem, prawa miejskie miało przez 591 lat, ale utraciło je podczas zaborów.

Nowe Brzesko ma 1 tys. 750 mieszkańców - ok. 490 rodzin. Leży na lewym brzegu Wisły w powiecie proszowickim, na północy Małopolski. Jest siedzibą gminy liczącej 16 sołectw, w której zamieszkuje 5 tys. 698 osób.

Pierwsza historyczna wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1212 r., dotyczyła grodu kasztelańskiego - Brzesk. Nazwa pochodzi od stromego nadwiślańskiego brzegu. W latach 1279-1870 gród posiadał prawa miejskie, które zostały odebrane ukazem carskim ze względu na małą liczbę mieszkańców oraz słabą sytuację ekonomiczną.

bEJwnfmL

Założycielem miasta 731 lat temu był Gotfryd de Glesin. W średniowieczu miejscowość funkcjonowała na skrzyżowaniu szlaków handlowych: solnego - z południa na północ i nadwiślańskiego, ciągnącego się od Bramy Morawskiej przez Kraków, Sandomierz na Ruś.

Miasteczko posiada charakterystyczny trzynastowieczny układ przestrzenny - tzw. owalnicowy, z placami: Starym Rynkiem (proboszczowskim) i Nowym Rynkiem (wójtowskim) oraz dawnym rynkiem solnym z XVIII-wiecznymi składami solnymi. Ma 22 ulice.

W Nowym Brzesku zobaczyć można też XVII-wieczny kościół pw. Wszystkich Świętych i figurę św. Floriana z XVIII w., stojącą na Starym Rynku. W pobliskim Hebdowie stoi fundowany przed 1149 r. ponorbertański zespół klasztorny, którego historia przez wieki splatała się z dziejami Nowego Brzeska.

"Nadanie praw miejskich ma przede wszystkim charakter prestiżowy. Wójt stanie się burmistrzem, a Rada Gminy - Radą Miasta. Ustalanie lokalnych opłat i podatków pozostanie w gestii rady" - wyjaśnia rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

bEJwnfmR

Urzędniczka przypomina, że prawa miejskie nadawane są rozporządzeniem Rady Ministrów. Nie ma ściśle określonych prawem warunków ich nadania. Na status miasta zwykle mogą liczyć miejscowości liczące powyżej 2 tys. mieszkańców, posiadające infrastrukturę o charakterze miejskim: kanalizację, wodociąg, oczyszczalnię ścieków, instytucje oświatowe i kulturalne oraz zwartą zabudowę z ulicami i chodnikami.

Miastami mogą zostać miejscowości pełniące rolę lokalnych ośrodków administracyjnych i społecznych. Większość - co najmniej dwie trzecie mieszkańców - powinna mieć zatrudnienie poza rolnictwem.

Obecnie najmłodszym miastem w Małopolsce jest Radłów, który otrzymał prawa miejskie 1 stycznia tego roku, jako 60. miejscowość w regionie.

W Małopolsce jest już miasto o nazwie Brzesko, prawa miejskie posiada od 625 lat. Brzesko od Nowego Brzeska dzieli kilkadziesiąt kilometrów i Wisła. (PAP)

bEJwnfmS

czo/ la/ gma/

bEJwnfnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)