Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od 8 grudnia w Krakowie - 4. Festiwal Teatralny Boska Komedia

0
Podziel się:

Pięć prapremierowych spektakli zobaczy publiczność podczas tegorocznego 4.
Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Będą to przedstawienia
przygotowane specjalnie na festiwal, których twórcy zmierzą się z tematem "Pomniki polskie".

Pięć prapremierowych spektakli zobaczy publiczność podczas tegorocznego 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Będą to przedstawienia przygotowane specjalnie na festiwal, których twórcy zmierzą się z tematem "Pomniki polskie".

"Moim marzeniem jest, żeby festiwal nie był tylko jednorazowym pokazem spektakli" - mówił w środę na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu, Bartosz Szydłowski. Dodał, że ma temu służyć zmiana jego formuły i realizacja premierowych spektakli, które wejdą do repertuarów krakowskich teatrów. "To także próba zainspirowania artystów narzuconym im tematem. W tym roku to pomniki polskie" - dodał Szydłowski.

Publiczność zobaczy spektakle: "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" Sylwii Chutnik reż. Marcin Liber; "W imię Jakuba S." Pawła Demirskiego, reż. Monika Strzępka, "Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto?" Justyny Lipko - Koniecznej, reż. Małgorzata Głuchowska, "Wejście Smoka. Trailer" Mateusza Pakuły, reż. Bartosz Szydłowski i "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego.

W ramach pokazów specjalnych na festiwalu zaprezentowana zostanie "Iwona, księżniczka Burgunda" w reż. Mariana Pecko z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

W tegorocznym konkursie publiczność zobaczy dziesięć spektakli m.in. "Utwór o matce i ojczyźnie" w reżyserii Jana Klaty (Teatr Polski we Wrocławiu), "Tęczową Trybunę 2012", w reżyserii Moniki Strzępka (Teatr Polski we Wrocławiu) oraz "Mickiewicz. Dziady. Performance" w reżyserii Pawła Wodzińskiego (Teatr Polski w Bydgoszczy). "Ten sezon jest niezwykle ciekawy, a dziesięć spektakli, które pokażemy jest bardzo zróżnicowanych. Trudno powiedzieć, czy któryś z nich jest faworytem" - mówił Szydłowski.

Najlepszy spektakl, wybrany przez międzynarodowe jury, otrzyma statuetkę Boskiego Komedianta i nagrodę prezydenta miasta - 50 tys. zł. Najlepszy reżyser, scenograf, aktor, aktorka i kompozytor otrzymają po 10 tys. zł - nagrody te ufundował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W cyklu "Paradiso", w którym prezentowana jest twórczości młodych polskich reżyserów, tym razem pokazane zostaną trzy spektakle: "Barbelo, o psach i dzieciach", reż. Małgorzata Bogajewska (Teatr Bagatela), "Nasze Miasto", reż. Szymon Kaczmarek (Narodowy Stary Teatr) i "Córeczki" reż. Małgorzata Głuchowska (Teatr Dramatyczny, Warszawa).

12 grudnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Festiwalu Teatralnego w Edynburgu, którzy doradzą twórcom, jak dostać się na ten festiwal.

Festiwal Boska Komedia potrwa do 15 grudnia.

Organizatorem wydarzenia jest miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Teatr Łaźnia Nowa.(PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)