Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od czwartku w Warszawie 6. Europejskie Dni Rozwoju

0
Podziel się:

Polska, jako pierwszy nowy kraj UE, będzie gospodarzem 6. Europejskich Dni
Rozwoju (EDR), które, z udziałem co najmniej 500 gości, rozpoczną się w czwartek w Warszawie.
Coroczne forum jest okazją do dyskusji na temat kierunków i wyzwań polityki rozwojowej.

Polska, jako pierwszy nowy kraj UE, będzie gospodarzem 6. Europejskich Dni Rozwoju (EDR), które, z udziałem co najmniej 500 gości, rozpoczną się w czwartek w Warszawie. Coroczne forum jest okazją do dyskusji na temat kierunków i wyzwań polityki rozwojowej.

"Nieprzypadkowo tematem i symbolem tegorocznych EDR będzie rozwój i demokracja. To jeden z priorytetów Polski i polskiego przewodnictwa w Radzie UE" - powiedziała dyrektor ds. praw człowieka i rozwoju w organizacji pozarządowej Minority Rights Group International (MRG) Zsofia Farkas.

Podczas dwudniowej imprezy, która jest ostatnim dużym wydarzeniem zorganizowanym w ramach polskiej prezydencji, uczestnicy będą rozmawiać "o następnych krokach w polityce rozwojowej", doświadczeniach z transformacji oraz promowaniu praw człowieka - mówiła Farkas.

Celem EDR jest promowanie współpracy rozwojowej i zwiększanie świadomości społecznej na temat wspierania rozwoju krajów potrzebujących pomocy (czym innym jest udzielana doraźnie w przypadku klęsk żywiołowych albo wojen pomoc humanitarna).

Farkas przypomniała, że zazwyczaj wkład nowych krajów UE w pomoc rozwojową jest skąpy. Ale mają one doświadczenie jako odbiorcy pomocy oraz w zakresie transformacji ustrojowej i gospodarczej i zakorzenione "głębokie poszanowanie praw człowieka". Dlatego podczas jednego z paneli MGR będzie przekonywać, że sposobem niesienia pomocy przez nowe kraje UE, które dysponują relatywnie ograniczonymi funduszami, jest skoncentrowanie się na prawach człowieka.

Na każdym etapie interwencji rozwojowej sprawdzamy, czy prawa człowieka są przestrzegane - tłumaczyła. "Można dzięki temu budować własne wartości, ale też dostarczać swoją relatywnie niewielką pomoc w skuteczny, otwarty i transparenty sposób" - mówiła Farkas.

Dorota Moran z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności jako przykład takiego podejścia podała projekt wspierania drobnych rolników w Ugandzie. Realizowany jest on wspólnie z dwiema lokalnymi organizacjami pozarządowymi, przy wsparciu polskiego MSZ. W ramach projektu prowadzone są m.in. szkolenia, audycje radiowe i spotkania z decydentami. Moran wyjaśniła, że dzięki programowi "Rolnictwo ma głos!" ("Voice for agriculture!") ugandyjscy rolnicy dowiadują się o cenach rynkowych produktów, sposobach przechowywania plonów lub przygotowywania naturalnego nawozu.

Konferencja odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Spodziewany jest udział od 500 do 1000 osób, m.in. głów państw, szefów rządów i ministrów, przedstawicieli europejskich instytucji i organizacji zaangażowanych w politykę rozwojową.

Wśród zapowiadanych gości jest prezydent RP Bronisław Komorowski, minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego Kristalina Georgiewa, unijny komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs, prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, prezydent Nigru Mahamadou Issoufou, szef Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil, p.o. premiera Tunezji Bedżi Kaid Essebsi, a także irańska działaczka praw człowieka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 r. Szirin Ebadi.

EDR organizowane są od 2006 r. w drugiej połowie każdego roku kalendarzowego przez rotacyjną prezydencję we współpracy z Komisją Europejską. W ramach tegorocznej imprezy odbędzie się też wystawa i ceremonia wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu fotograficznego dotyczącego tematyki rozwojowej. Zostaną też wręczone nagrody dla laureatów festiwalu filmowego HumanDOC "Globalny rozwój w kinie"; odbędzie się pokaz zwycięskiego filmu. (PAP)

jhp/ kot/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)