Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
malarstwo
02.07.2009 14:11

Od czwartku wystawa malarstwa osób niesłyszących

Wernisaż prac malarskich osób z uszkodzonym słuchem można oglądać na wystawie "Malarstwo w terapii" czynnej od czwartku w Łodzi. Ekspozycja jest zbiorem prac 30 artystów zarówno amatorów jak i profesjonalistów, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wernisaż prac malarskich osób z uszkodzonym słuchem można oglądać na wystawie "Malarstwo w terapii" czynnej od czwartku w Łodzi. Ekspozycja jest zbiorem prac 30 artystów zarówno amatorów jak i profesjonalistów, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. *

Plenery malarskie organizowane są od 1995 roku przez Polski Związek Głuchych Oddział w Łodzi i Fabrykę Twórczego Myślenia - wyjaśniła specjalistka ds. rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Małgorzata Kowalska.

Jak podkreśliła, na wystawie zobaczyć można prace, które wygrywały wcześniejsze plenery i wzbudzały największe zainteresowanie odbiorców. Według niej, prace osób z uszkodzonym słuchem są entuzjastycznie przyjmowane. Kowalska liczy, że i łódzka wystawa "przyciągnie także osoby, które dotąd nie miały styczności z pracami tej społeczności".

Polski Związek Głuchych Oddział w Łodzi nawiązuje kontakty z podobnymi ośrodkami w całej Polsce, gdzie osoby z uszkodzonym słuchem tworzą swoje prace. Wcześniejsze plenery odbywały się między innymi nad morzem, w górach i na Kaszubach. Prace artystów wystawiane były także poza granicami kraju. "Malarstwo w Terapii" jest często pierwszym krokiem do zainteresowania pracami.

Jak podkreśliła Kowalska, po wystawie zdarza się, że autorzy nawiązują współpracę z galeriami w Polsce, dostają propozycję plenerów zagranicą, albo trafiają się chętni do kupienia ich dzieł.

"U osób z uszkodzonym słuchem mamy do czynienia z kompensacją, czyli brak funkcjonowania jednego ze zmysłów jest rekompensowane przez wrażliwość innego. W tym wypadku jest to duża wrażliwość wzrokowa i wysublimowane gesty. Osoby niesłyszące często wyrażają siebie przez malarstwo, fotografię, pantomimę, a także język migowy. Sztuka jest dla nich jest łatwym sposobem wyrażania siebie i chcemy to pokazywać" - mówiła Kowalska.

Wystawa "Malarstwo w Terapii" potrwa do 16 lipca, a można ją oglądać w Galerii Urzędu Miasta Łodzi.(PAP)

ole/ jaw/

Tagi: malarstwo, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz