Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od piątku w Gdyni festiwal muzyki etno Globaltica

0
Podziel się:

10 zespołów i solistów reprezentujących muzykę świata, pochodzących z Europy,
Afryki, Ameryki Środkowej i Azji, wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Gdyni festiwalu
Globaltica. To już siódma edycja tej imprezy.

*10 zespołów i solistów reprezentujących muzykę świata, pochodzących z Europy, Afryki, Ameryki Środkowej i Azji, wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Gdyni festiwalu Globaltica. To już siódma edycja tej imprezy. *

"Jak co roku prezentujemy podczas festiwalu artystów inspirujących się muzyką ludową. W ich muzyce słychać jednak nie tylko folk, ale także jazz i pop, a nawet brzmienia rockowe i punkowe. Festiwal ma otworzyć ludzi na świat, zachęcić do poznawania różnorodnych tradycji, kultur i ras" - powiedział we wtorek PAP dyrektor artystyczny Globaltica World Cultures Festival, Piotr Pucyło.

Na gdyńskim festiwalu wystąpi 16-osobowa formacja Juan de Marcos Afro Cuban All Stars utworzona w 1997 r. przez Kubańczyka Juana de Marcosa Gonzaleza, współzałożyciela legendarnego Buena Vista Social Club. Artyści grają głównie muzykę w stylu son (po hiszpańsku dźwięk - PAP) będącą połączeniem kubańskich i afrykańskich rytmów. W ich twórczości słychać też elementy innych nurtów obecnych w kubańskiej kulturze takich jak m.in. chachacha, salsa, timba, czy rumba.

Kolejna gwiazda muzyki etno, która zawita do Gdyni, to pochodzący z Angoli Bonga, uważany za żywą legendę afrykańskiej sceny muzycznej. Opuścił swoją ojczyznę w wieku 23 lat. Z sukcesem poświęcił się uprawianiu sportu - był nawet rekordzistą Portugalii w biegu na 400 metrów - Angola była wtedy częścią kolonialnego imperium Portugalii. Potem zajął się muzyką, wydał do tej pory ponad 30 płyt. Jego twórczość to mieszanka folku portugalskiego, typowych dla Angoli rytmów semba i kizomba oraz rytmów latynoskich.

Pochodząca z Węgier kapela Besh O Drom uważana jest za jeden z najlepszych zespołów grających muzykę bałkańską. Czerpią inspiracje z wielu odmiennych tradycji. Ich muzyka przepełniona jest motywami węgierskimi, żydowskimi, cygańskimi i orientalnymi. Siłą grupy jest energetyczna sekcja dęta.

Założony w 2006 r. w Brukseli siedmioosobowy zespół Kel Assouf (Niger/Mali/Mauretania/Algieria/Ghana/Francja) przywiezie do Gdyni muzykę związaną z tradycją saharyjskiego ludu Tuaregów. Przez znawców muzyki świata ich twórczość określana jest jako "Desert Blues" lub "Sahara Blues", dodatkowo w ich kompozycjach doszukać się można także wpływów reggae i afrobeat.

Dhoad - Gypsies From Rajasthan jest znanym na całym świecie ambasadorem Radżastanu - regionu w północno-zachodnich Indiach, kojarzonego z dziką pustynią Thar, bajecznie bogatymi maharadżami i pałacami. Grupę tworzą muzycy, śpiewacy, tancerze, fakirzy i zaklinacze ognia. Zespół występuje na największych festiwalach, w ostatnim czasie zagrali nawet na urodzinach Micka Jaggera.

Kolejny artysta, który wystąpi w Gdyni, to Kilema z Madagaskaru. Specjalizuje się w grze na marovanie, rzadko spotykanym instrumencie także na tej afrykańskiej wyspie. Wykonany jest głównie z materiałów z odzysku, w formie prostokątnej skrzynki z dwunastoma strunami (zrobionymi z linek hamulców rowerowych) umieszczonymi po obu stronach pudła.

Sedaa to duet pochodzący z Mongolii i Iranu. Ich twórczość ukazuje słuchaczom egzotyczny świat znajdujący się gdzieś pomiędzy szeroko pojętym Orientem a mongolskim stepem.

Bułgarskie wokalistki tworzące Perunika Trio przywiozą do Gdyni tradycyjne i nostalgiczne pieśni z południowej części swojej ojczyzny. Krytycy określają ten zespół jako "anielskie głosy trzech dziewcząt śpiewających w doskonałej harmonii".

Svjata Vatra to ukraińsko-estońska grupa, którą powołał do życia Ruslan Trochynskyi, były członek dobrze znanej polskim fanom formacji Haydamaky. Muzycy określają swoją twórczość jako fire-folk; wykorzystują takie instrumenty jak puzon, gruzińskie duduki, estońskie dudy, drumle, piszczałki, a lider zespołu wybija sobie rytm za pomocą kosy.

Polskę na festiwalu Globaltica reprezentować będą Bubliczki, założone w 2007 r. w Brusach na Kaszubach. Sześcioosobowa grupa z powodzeniem łączy kaszubski i polski folklor z brzmieniem klezmerskim i bałkańskim.

Festiwal Globaltica potrwa do niedzieli 31 lipca. Dwa koncerty odbędą się w parku w Gdyni-Kolibkach, a jeden na Scenie Letniej Teatru Miejskiego. Imprezami towarzyszącymi będą pokazy filmowe, warsztaty perkusyjne, nauka śpiewu gardłowego oraz tradycyjnych tańców estońskich i ukraińskich. (PAP)

rop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)