Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od piątku w kinach: "Musimy porozmawiać o Kevinie" i "Code Blue"

0
Podziel się:

Thriller "Musimy porozmawiać o Kevinie" z nagrodzoną za tę kreację Tildą
Swinton w obsadzie oraz dramat "Code Blue" polskiej reżyserki Urszuli Antoniak trafią w piątek na
duże ekrany w Polsce.

Thriller "Musimy porozmawiać o Kevinie" z nagrodzoną za tę kreację Tildą Swinton w obsadzie oraz dramat "Code Blue" polskiej reżyserki Urszuli Antoniak trafią w piątek na duże ekrany w Polsce.

Od piątku w polskich kinach będzie można oglądać także film w reżyserii Stevena Spielberga "Czas wojny" oraz kryminał "Dziewczyna z tatuażem", czyli nową ekranizację powieści Stiega Larssona.

"Musimy porozmawiać o Kevinie" ("We Need to Talk About Kevin", reż. Lynne Ramsay) to produkcja brytyjsko-amerykańska. Tytułowy Kevin to sprawiający demoniczne wrażenie nastolatek, który świadomie manipuluje otoczeniem i nie uznaje żadnych zasad. Tilda Swinton gra jego matkę, Evę. Film zrealizowano na podstawie książki amerykańskiej pisarki Lionel Shriver.

"Shriver stara się skierować uwagę widza na konsekwencje, jakie może spowodować brak emocjonalnej więzi między rodzicem a dzieckiem" - powiedziała Swinton, która za rolę w "Musimy porozmawiać o Kevinie" otrzymała Europejską Nagrodę Filmową 2011.

Producentka filmu, Jennifer Fox, opowiadała z kolei o postaci, którą kreuje Swinton: "Niezwykle złożona mieszanka inteligencji i empatii była kluczowa dla roli Evy. Tilda opanowała do perfekcji umiejętność dzielenia się z publicznością emocjami swoich bohaterek. Wcielając się w postać rozedrganej emocjonalnie matki, środki wyrazu ograniczyła do minimum, grając w prosty sposób, budując rolę z drobnych gestów. Jest absolutnie fascynująca".

W obsadzie thrillera są też m.in. Ezra Miller (jako Kevin) i John C. Reilly. Za zdjęcia odpowiadał znany operator irlandzki Seamus McGarvey, który pracował wcześniej m.in. z Oliverem Stonem ("World Trade Center"), Joe Wrightem ("Pokuta", nominacja do Oscara za zdjęcia) i Stephenem Daldrym ("Godziny").

Urodzona w 1969 r. Lynne Ramsay jest uważana za jedną z najbardziej obiecujących reżyserek brytyjskich. Jej filmy kilkakrotnie prezentowano na festiwalu w Cannes (thriller z Tildą Swinton był w 2011 r. nominowany do Złotej Palmy).

Dramat "Code Blue", który w ubiegłym roku także pokazano w Cannes, zrealizowała Urszula Antoniak, polska reżyserka od lat mieszkająca w Holandii. Film jest produkcją Holandii i Danii. Opowiada o opiekującej się umierającymi pacjentami pielęgniarce, która kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych. Prywatnie kobieta żyje w pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Bohaterów filmu połączy pewne doświadczenie - oboje będą biernymi świadkami brutalnego gwałtu. Główną rolę w filmie gra charyzmatyczna aktorka pochodząca z Belgii, Bien de Moor.

"Code Blue" to "jeden z najciekawszych i najbardziej wstrząsających filmów o śmierci i samotności" - oceniło Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które wprowadza ten obraz na polskie ekrany.

"Czas wojny" ("War Horse") jest ekranizacją powieści Michaela Morpurgo, wydanej w Wlk. Brytanii w 1982 r. Inspiracją dla powstania tej książki były rozmowy z weteranami I wojny światowej. Podkreślali oni, że ciężki wojenny los był udziałem nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Koni używano do jazdy, ale także jako zwierzęta pociągowe, dźwigające broń, ciężki ekwipunek i środki medyczne. Morpurgo podaje, że cała I wojna pochłonęła życie ponad 10 milionów koni.

Głównym bohaterem "Czasu wojny" Spielberga jest piękny, obdarzony niezwykłą osobowością koń o imieniu Joey, który prosto z angielskiej wioski trafia na front I wojny światowej i tam zadziwia ludzi swoją odwagą, biorąc udział w walkach jako koń kawaleryjski. Autorem zdjęć do "Czasu wojny" jest polski operator Janusz Kamiński.

Thriller "Dziewczyna z tatuażem" ("The Girl with the Dragon Tattoo"), zrealizowany przez znanego amerykańskiego reżysera Davida Finchera, nakręcono na podstawie pierwszej części trylogii kryminalnej szwedzkiego pisarza Stiega Larssona, powieści "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". W postaci dziennikarza Blomkvista i hakerki Salander wcielili się Daniel Craig i Rooney Mara. (PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)