Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od środy 64. festiwal filmowy w Cannes

0
Podziel się:

Pokaz komedii romantycznej Woody'ego Allena "Midnight in Paris"
zainauguruje w środę 64. Festiwal Filmowy w Cannes. O tegoroczną Złotą Palmę walczyć będą m.in.
Pedro Almodovar, Lars von Trier oraz Nanni Moretti, który pokaże film o papieżu z Jerzym Stuhrem w
obsadzie.

*Pokaz komedii romantycznej Woody'ego Allena "Midnight in Paris" zainauguruje w środę 64. Festiwal Filmowy w Cannes. O tegoroczną Złotą Palmę walczyć będą m.in. Pedro Almodovar, Lars von Trier oraz Nanni Moretti, który pokaże film o papieżu z Jerzym Stuhrem w obsadzie. *

Polskimi akcentami festiwalu będą również projekcja filmu "Code Blue" w reżyserii Urszuli Antoniak oraz efekty specjalne w "Melancholii" Larsa von Triera, za które odpowiadali specjaliści z Warszawy.

  1. edycja festiwalu w Cannes potrwa od 11 do 22 maja. W jury konkursu głównego, pod przewodnictwem Roberta De Niro, zasiądą m.in. aktorzy Uma Thurman i Jude Law.

W rywalizacji o Złotą Palmę zmierzy się 20 produkcji. Do 19 tytułów, które ogłoszono jako konkursowe w połowie kwietnia, dodano w ostatniej chwili jeszcze jeden: "The Artist" francuskiego reżysera Michela Hazanaviciusa, czarno-biały, niemy film z Johnem Goodmanem w roli głównej.

Na konkursowej liście są też m.in.: "Skóra, w której żyję" ("La piel que habito") Hiszpana Pedro Almodovara - z Antonio Banderasem, "Melancholia" Duńczyka Larsa von Triera - z Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg, "The Kid with a Bike" ("Le gamin au velo") braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne z Belgii, "The Tree of Life" amerykańskiego reżysera Terrence'a Mallicka - z Bradem Pittem i Seanem Pennem oraz "Habemus papam" w realizacji znanego włoskiego reżysera i aktora, Nanniego Morettiego.

"Skóra, w której żyję" została nakręcona na motywach powieści Thierry'ego Jonqueta "Tarantula". Bohaterem tego mrocznego filmu jest grany przez Banderasa chirurg plastyczny dr Ledgard, który trzyma w zamknięciu piękną kobietę i pracuje nad stworzeniem sztucznej skóry. Almodovar przyznał w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais": "To film bardzo trudny do zdefiniowania, choć dość bliski stylistyce horroru. Na pewno najostrzejsza rzecz jaką nakręciłem. A postać grana przez Banderasa jest bardzo brutalna".

"Melancholia" von Triera to z kolei, według słów samego reżysera - "piękny film o końcu świata", psychologiczne kino katastroficzne, do którego efekty specjalne stworzyło polskie studio Platige Image z Warszawy. W Platige Image powstały efekty do większości ujęć, które widzowie zobaczą w poetyckiej uwerturze rozpoczynającej film. Bohaterów "Melancholii" zagrali: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard i Kiefer Sutherland. Dunst i Gainsbourg wcieliły się w dwie siostry. Podczas gdy w wielkiej posiadłości trwa przyjęcie weselne jednej z sióstr, do Ziemi zbliża się planeta, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Może tylko minie Ziemię, dając niezwykły spektakl, a może uderzy w nią i spowoduje koniec świata.

Bohaterem "The Kid with a Bike" braci Dardenne - wspólnej produkcji Belgii, Francji i Włoch - jest 12-letni Cyril. Chłopiec szuka ojca, który go zostawił. Przez przypadek poznaje fryzjerkę Samantę. Kobieta zaczyna opiekować się dzieckiem i okazywać mu rodzicielskie uczucia.

"The Tree of Life" ("Drzewo życia", USA) w reżyserii Terrence'a Mallicka, z muzyką Alexandre'a Desplata, to rozgrywająca się na przestrzeni wielu lat historia rodziny z amerykańskiego środkowego Zachodu. Główny wątek stanowią losy Jacka, granego przez Seana Penna. Jack musi stawić czoło skomplikowanej relacji ze swoim ojcem. Jako dorosły człowiek, czuje się zagubiony w nowoczesnym świecie, zastanawia się nad sensem życia.

"Habemus papam", film włosko-francuski, jest opowieścią o papieżu - pogrążonym w depresji i cierpiącym z powodu samotności. W rolę zwierzchnika Kościoła wcielił się Michel Piccoli. Psychologa, który ma mu pomóc zagrał Nanni Moretti. W roli rzecznika papieża wystąpił z kolei Jerzy Stuhr.

Almodovar, von Trier, bracia Dardenne i Moretti mają już w dorobku sukcesy odniesione w Cannes w poprzednich latach. Almodovar był wcześniej trzykrotnie nominowany do Złotej Palmy. Von Trier zdobył statuetkę za dramat "Tańcząc w ciemnościach" z 2000 r. Bracia Dardenne otrzymali dwie Złote Palmy - za "Rosettę" (1999) i "Dziecko" (2005), zaś Moretti triumfował w Cannes "Pokojem syna" z 2001 r.

W programie tegorocznego festiwalu w Cannes, w sekcji Quinzaine des Realisateurs (Directors' Fortnight), znalazł się obraz wyreżyserowany przez Urszulę Antoniak - Polkę, która od lat mieszka w Holandii. To film produkcji holenderskiej, pt. "Code Blue". Bohaterką jest pielęgniarka Marian, grana przez pochodzącą z Belgii (ur. 1962) Bien de Moor.

"Na poziomie fabularnym to opowieść o pielęgniarce, dla której jedyną intymnością jest konfrontacja z umierającymi ludźmi. I nagle w jej życiu pojawia się intymność zupełnie inna, niechciana, bo pewnej nocy obserwuje gwałt. Ale nie to jest istotne, że ona to widzi, tylko że widzi to ktoś jeszcze - i że widzi również ją, obserwującą gwałt. (...). Ludzie pozostają dla siebie obcy, a jednocześnie tworzy się między nimi specyficzna więź. Intymność niemal zwierzęca, bo widzieli coś przerażającego, i widzieli to razem. Mijają się, to znów podchodzą do siebie bliżej" - opowiadała Antoniak w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Jak zaznaczyła reżyserka, filmowa Marian "jest tak androgeniczna, że właściwie patrzymy nie na kobietę czy mężczyznę, tylko na osobę, kogoś niemal bezpłciowego - ludzkie włókno wyprane z płci, seksualności; istotę, która żyje, słyszy, cierpi, marzy".

Jury w jednej z najważniejszych canneńskich sekcji, "Un Certain Regard", prezentującej produkcje "innowacyjne, śmiałe", mającej dawać szanse młodym talentom, przewodniczyć będzie serbski reżyser Emir Kusturica. W jury konkursu krótkometrażowego zasiądzie m.in. austriacka reżyserka Jessika Hausner, autorka filmu "Lourdes".

Po raz pierwszy w Cannes jeden z krajów ogłoszony będzie gościem honorowym festiwalu. Będzie to Egipt. "W hołdzie Egiptowi" 18 maja zorganizowana zostanie projekcja o nazwie "18 jours" ("18 dni"). Złożą się na nią krótkometrażowe filmy nakręcone przez 10 egipskich reżyserów - obrazy poświęcone styczniowej rewolucji w Egipcie. Do Francji z okazji tego pokazu przyjedzie egipski minister kultury.

Honorową Palmę za całokształt twórczości odbierze włoski reżyser Bernardo Bertolucci, twórca "Ostatniego cesarza" i "Ostatniego tanga w Paryżu". Nagroda zostanie mu wręczona podczas gali otwarcia festiwalu.

W filmie, który otworzy w środę 64. święto kina we Francji, nakręconej w Paryżu komedii romantycznej Woody'ego Allena "Midnight in Paris" wystąpili m.in.: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Michael Sheen, Adrien Brody, Kathy Bates oraz żona prezydenta Francji Carla Bruni. Również na zakończenie festiwalu pokazana będzie komedia romantyczna - film Christophe'a Honore'a "The Beloved" ("Les Bien-Aimes") z Catherine Deneuve w obsadzie. Zdjęcia do tego filmu powstawały w Paryżu, Pradze i Londynie.(PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)