Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od września pilotażowe lekcje prawa w łódzkich szkołach średnich

0
Podziel się:

Od września we wszystkich szkołach średnich w Łodzi pilotażowo będą
prowadzone lekcje z podstaw prawa - poinformował w piątek minister sprawiedliwości Krzysztof
Kwiatkowski. Program przewiduje w każdej klasie dwie godziny zajęć w semestrze.

Od września we wszystkich szkołach średnich w Łodzi pilotażowo będą prowadzone lekcje z podstaw prawa - poinformował w piątek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Program przewiduje w każdej klasie dwie godziny zajęć w semestrze.

Przedstawiając założenia projektu podczas konferencji prasowej w Warszawie, minister zaznaczył, że przedsięwzięcie ma zapoczątkować dyskusję o potrzebie wprowadzenia edukacji prawniczej do szkół średnich i wyższych w całym kraju.

"Każdy obywatel może stanąć twarzą w twarz z sędzią lub prokuratorem i obowiązkiem władzy publicznej jest przygotowanie obywatela do tego kontaktu; jak pokazują badania jesteśmy jednym ze społeczeństw, które jest mniej wyedukowane prawnie niż średnia wśród społeczeństw Unii Europejskiej" - mówił Kwiatkowski.

Pilotażowe lekcje prawa w roku szkolnym 2010/2011 są organizowane w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych. Lekcje mają prowadzić radcowie prawni z łódzkiej izby. "Radcowie podejmą się udziału pro bono, nie będzie to obciążało funduszów przeznaczonych na realizację projektu" - powiedział prezes KRRP Maciej Bobrowicz. W projekt będzie zaangażowanych kilkudziesięciu radców.

Jak zaznaczył Bobrowicz, gospodarzem lekcji będzie nauczyciel. "On będzie zapraszał radcę prawnego i radca w przystępny sposób będzie opowiadał, jak praktycznie funkcjonuje obywatel i jak powinien reagować na konkretne sytuacje; nie będzie to wykład teoretyczny" - mówił.

Prezes KRRP wyjaśnił, iż chodzi na przykład o uświadomienie zagrożeń mogących wystąpić przy podpisywaniu umów dotyczących kredytów hipotecznych. "Tutaj nie ma teorii i wykładów, będzie bardzo praktyczna instrukcja, w jaki sposób należy się zachować, żeby nie doprowadzić siebie czy rodziny do nieszczęścia" - powiedział Bobrowicz.

Obecna na konferencji wiceprezydent Łodzi zajmująca się sprawami oświaty Wiesława Zewald powiedziała, że lekcje pilotażowe nie będą obowiązkowe, nie będą też oceniane. "W jakiej formie ma być wprowadzony ten przedmiot - obowiązkowo, czy nieobowiązkowo - będzie przedmiotem dyskusji i spostrzeżeń z pilotażu" - powiedziała. Dodała, że z projektu powstanie szczegółowe sprawozdanie, które stanie się podstawą do rozmów z ministerstwem edukacji na temat wprowadzenia tego typu lekcji w całym kraju.

Kwiatkowski zaznaczył, że w oparciu o roczne doświadczenia z praktycznej realizacji programu zostaną rozpoczęte rozmowy z ministrem edukacji na temat zmiany podstawy programowej dla szkół średnich.

Na początku roku Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało inny program edukacyjny realizowany w szkołach średnich i uczelniach wyższych w całym kraju, w ramach którego zostanie przeprowadzonych ponad sto spotkań edukacyjnych z młodzieżą. Będą one dotyczyć m.in. tematyki prawnej i funkcjonowania sądownictwa. Program obejmuje 80 szkół średnich i 39 uczelni wyższych. Spotkania, zaplanowane na jesień, mają mieć m.in. formę debat lub warsztatów z udziałem przedstawicieli ministerstwa, naukowców oraz przedstawicieli kancelarii adwokackich, kancelarii radców prawnych itp.

"Do programu ogólnopolskiego szkoły średnie i uczelnie wyższe zgłaszały się dobrowolnie (...) z punktu widzenia wniosków do zmian podstawy programowej nie da to nam jednak kompletnej wiedzy z terenu jednej gminy, gdzie program byłby realizowany we wszystkich szkołach. Stąd szukaliśmy partnera i bardzo ważna była dla nas natychmiastowa odpowiedź władz Łodzi" - powiedział Kwiatkowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało także, iż w ramach działań informacyjnych w sierpniu do ponad 3 tys. instytucji w całym kraju trafiło ponad 200 tys. egzemplarzy broszury "Będę świadkiem w sądzie". Publikacja jest przeznaczona dla dzieci w wieku 10-15 lat i informuje m.in. o procedurze podczas przesłuchania.

Wśród odbiorców broszury są: ośrodki pomocy społecznej, instytucje i stowarzyszenia dla osób pokrzywdzonych, ośrodki interwencji kryzysowej, komendy wojewódzkie policji, rodzinne ośrodki diagnostyczno konsultacyjne, komitety ochrony praw dziecka oraz sądy i prokuratury. Pierwsza dystrybucja publikacji odbyła się w październiku ubiegłego roku, wtedy rozesłano ponad 103 tys. egzemplarzy broszury.(PAP)

mja/ abr/ mow/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)