Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od wtorku prezydent Komorowski z dwudniową wizytą w Macedonii

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź prezydenckiego ministra Jaromira Sokołowskiego
#

bEqtzojp

# dochodzi wypowiedź prezydenckiego ministra Jaromira Sokołowskiego #

09.09. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną udaje się we wtorek z dwudniową oficjalną wizytą do Macedonii. Odwiedzi Skopje i Ochrydę. Spotka się z prezydentem Gjorge Iwanowem, premierem Nikołą Grujewskim, a także z przedstawicielami macedońskiej Polonii.

Wizyta w Macedonii rozpocznie się w Skopje od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie planowane są rozmowy prezydentów Komorowskiego i Iwanowa oraz rozmowy plenarne delegacji.

bEqtzojr

W obecności prezydentów Polski i Macedonii podpisane zostaną umowy pomiędzy polskim Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a macedońskim Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Po południu Komorowski spotka się z szefem macedońskiego rządu Nikołą Grujewskim i przewodniczącym parlamentu Trajko Weljanowskim. Złoży też wieniec pod pomnikiem Poległych Bohaterów Macedonii i spotka się z przedstawicielami macedońskiej Polonii.

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że wizyta Komorowskiego odbywa się w 20. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Republiką Macedonii.

"Prezydent chciałby zwrócić uwagę na możliwość pogłębienia współpracy gospodarczej, w tym w sektorze przemysłu obronnego, a także w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego oraz rolnictwa" - powiedział Sokołowski. Polskiemu prezydentowi będzie towarzyszyła podczas wizyty liczna delegacja biznesowa. Komorowski i Iwanow otworzą w Skopje polsko-macedońskie forum gospodarcze.

bEqtzojx

Komorowski - zaznaczył Sokołowski - będzie zapewniał macedońskich partnerów "o polskim poparciu dla macedońskich ambicji europejskich i wsparciu dla reform zmierzających do udziału w integracji europejskiej".

"Prezydent zapewni, że Polska opowiada się za utrzymaniem otwartego charakteru UE, a stwarzanie europejskiej perspektywy państwom bałkańskim, pod warunkiem, że spełnią wszystkie warunki członkostwa, jest najlepszą drogą do trwałej stabilizacji w regionie" - zaznaczył prezydencki minister.

Prezydent Polski opowie się także za utrzymaniem polityki "otwartych drzwi" Sojuszu Północnoatlantyckiego w odniesieniu do Macedonii.

W drugim dniu wizyty w Ochrydzie, w południowo-zachodniej Macedonii, para prezydencka zwiedzi m.in. Monastyr Św. Nauma. Klasztor został założony w 905 r. przez św. Nauma Ochrydzkiego - ucznia Cyryla i Metodego, współtwórcę ochrydzkiej szkoły piśmienniczej. Tam też znajduje się grób św. Nauma.

bEqtzojy

2-milionowa Macedonia była jedyną byłą jugosłowiańską republiką, która 8 września 1991 roku odłączyła się od Belgradu bez rozlewu krwi. Jednak 10 lat później otarła się o wojnę domową na tle etnicznym. Mniejszość albańska, stanowiąca ok. 25 proc. mieszkańców kraju, wywołała konflikt, który trwał pół roku i kosztował życie prawie 90 osób. Walki zakończyły się zawarciem w sierpniu 2001 roku porozumienia pokojowego z Ochrydy, przewidującego poszerzenie praw mniejszości albańskiej.

Od 2005 r. Macedonia ma status kandydata do Unii Europejskiej, ale Grecja uniemożliwia otwarcie negocjacji członkowskich. Przeszkodą we wstąpieniu Macedonii nie tylko do UE, ale też do NATO jest m.in. spór Aten i Skopje w sprawie oficjalnej nazwy kraju. Grecja uważa, że nazwa Macedonia jest zarezerwowana dla jej historycznego regionu. (PAP)

ajg/ mok/ jbr/

bEqtzojS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)