Notowania

wiadomości
30.08.2011 21:44

Od wtorku szybki internet LTE w Cyfrowym Polsacie

Od wtorku Cyfrowy Polsat oferuje usługę bardzo szybkiego internetu - LTE. Tempo rozwoju sieci LTE będzie uzależnione od zgody UOKiK na zakup Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od wtorku Cyfrowy Polsat oferuje usługę bardzo szybkiego internetu - LTE. Tempo rozwoju sieci LTE będzie uzależnione od zgody UOKiK na zakup Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Sieci LTE (ang. Long Term Evolution) mogą być nawet kilkadziesiąt razy szybsze niż obecnie wykorzystywane przez krajowych operatorów komórkowych, oferujących usługi telefoniczne i bezprzewodowy internet. Dzięki nim można np. oglądać wideo w wysokiej rozdzielczości w komórkach i szybko przesyłać duże pliki przez internet.

"Technologia, na której zaczniemy dziś świadczyć usługi internetowe, to technologia szczególna. Wierzę, że zrewolucjonizuje ona nie tylko rynek internetu mobilnego, ale rynek internetu w ogóle" - powiedział dziennikarzom prezes spółki Dominik Libicki.

Dodał, że wierzy, iż tak jak obecnie internet jest dodatkiem do telewizji, tak dzięki internetowi LTE spółka będzie pozyskiwała klientów dla usług telewizyjnych. "Zakładamy, że wprowadzenie LTE przyspieszy proces pozyskiwania klientów, ze względu na możliwość zakupu tej usługi solo, bez konieczności łączenia jej z usługą telewizyjną" - dodał.

Zapytany o przewidywania odnośnie tempa rozbudowy sieci LTE Libicki odpowiedział: "tempo budowy sieci będzie zależało od wyrażenia zgody przez prezes UOKiK na przejęcie Polkomtela. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, Mobyland będzie mógł korzystać z infrastruktury Polkomtela, co przyspieszy rozwój sieci".

W 2010 roku Mobyland i Centernet, spółki zależne Aero 2, uruchomiły sieć telekomunikacyjną w technologii LTE 1800, chcąc ją oferować innym operatorom. W połowie grudnia 2010 roku Cyfrowy Polsat podpisał umowę, zgodnie z którą Mobyland ma zapewnić dostęp do usługi bezprzewodowej transmisji danych, realizowanej w pasmach 1800 MHz (LTE) oraz 900 MHz (HSPA+).

Na początku lipca akcjonariusze Polkomtela podpisali ze spółką Spartan Capital Holdings należącą do Zygmunta Solorza-Żaka umowę sprzedaży 100 proc. akcji Polkomtela. Całkowita wartość transakcji wyniesie 18,1 mld zł. Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która według umowy, musi zostać pozyskana do końca 2011 roku.

Usługi LTE Cyfrowego Polsatu są dostępne obecnie na ponad 500 stacjach bazowych, w około 1,3 tys. miejscowościach. W kolejnych etapach sieć będzie sukcesywnie rozbudowywana.

Testy konsumenckie usługi LTE zostały przeprowadzone w dniach 16 marca - 31 sierpnia br. Wzięło w nich udział około 2 tys. testerów, czyli uczestników akcji "Zapisz się na Internet LTE", pracowników i współpracowników operatora, pracowników sieci sprzedaży Cyfrowego Polsatu oraz przedstawicieli mediów.

Z badań spółki wynika, że usługa LTE spełniła oczekiwania 65 proc. testerów. (PAP)

jow/ luo/ je/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz