Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odbicie linii papilarnych Miłosza - nowa rzeźba w Krakowie

0
Podziel się:

Rzeźba "Ślad" - odbicie linii papilarnych Czesława Miłosza stanęła u podnóża
Wawelu, na placu przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. To hołd złożony nobliście
przez krakowskiego artystę Aleksandra Janickiego.

Rzeźba "Ślad" - odbicie linii papilarnych Czesława Miłosza stanęła u podnóża Wawelu, na placu przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. To hołd złożony nobliście przez krakowskiego artystę Aleksandra Janickiego.

W 2005 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha miała powstać instalacja towarzysząca wystawie wierszy haiku w tłumaczeniu Czesława Miłosza. Głównym motywem instalacji miał być rodzaj suchego ogrodu zen ułożonego z białego żwiru w kształt linii papilarnych poety. Odbicie linii papilarnych palca Czesława Miłosza zdobyli wówczas Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda.

"Ze względów finansowych projekt nie doszedł wtedy do skutku. Po latach, idea powróciła pod nieco zmienioną postacią instalacji w przestrzeni publicznej" - powiedziała PAP w poniedziałek Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Odbicie linii papilarnych poety - wielokrotnie powiększone - wycięto w stalowej blasze. Pod ażurową płaszczyzną rozsypane zostały wycięte z aluminium litery, przypominające żwir w ogrodach zen. Rzeźba jest wieczorem podświetlana. Będzie ją można oglądać do końca roku.

Krakowskie obchody Roku Miłosza odbywają się pod hasłem "Miłosz wyzwolony". W czerwcu na Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom przyjedzie amerykańska artystka, laureatka Biennale w Wenecji w 1990 r. Jenny Holzer. Razem z reżyserem światła Charles'em Passarellim zrealizuje projekt inspirowany i nawiązujący do twórczości Czesława Miłosza.

Podczas festiwalu ArtBoom pokazanych zostanie także 10 wyłonionych w konkursie najciekawszych prac zainspirowanych literaturą, których autorami są absolwenci oraz studenci ASP i architektury, wykorzystujący nowe media w sztukach plastycznych.

30 czerwca, w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego stanie Camera Obscura. Będzie to kolejny projekt Aleksandra Janickiego. W stalowej skrzyni o wymiarach 5 na 5 metrów będzie miniszczelina, przez którą będzie można zobaczyć obraz z zewnątrz - ruchomy fragment miasta. Wewnątrz będzie emitowany wiersz Miłosza "Nadzieja" czytany przez poetę i - po angielsku - przez Roberta Hassa.

Podczas wrześniowego 9. Festiwalu Sacrum Profanum wykonane zostaną utwory inspirowane twórczością Miłosza, a skomponowane przez: Pawła Mykietyna, Agatę Zubel, Wojciecha Ziemowita Zycha, Aleksandrę Grykę, Dobromiłę Jaskot i Jagodę Szmytkę. Koncerty te będą transmitowane przez Polskie Radio do krajów zrzeszonych w EBU (European Broadcasting Union), zostaną też nagrane, aby możliwe było ich późniejszego wydanie w formie DVD.

Od 9 do 15 maja w Krakowie odbywał się 2. Festiwal Czesława Miłosza, najważniejsze z wydarzeń Roku Miłosza.(PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)