Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odbudowa ratusza staromiejskiego w Elblągu za 16 mln zł

0
Podziel się:

Ponad 16 mln zł kosztować będzie odbudowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu.
Rekonstrukcja ratusza na elbląskiej starówce jest możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w
wysokości prawie 14 mln zł.

Ponad 16 mln zł kosztować będzie odbudowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu. Rekonstrukcja ratusza na elbląskiej starówce jest możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości prawie 14 mln zł.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka elbląskiego urzędu miasta Joanna Urbaniak, w środę została podpisana umowa między władzami Elbląga a konsorcjum polsko-hiszpańskim na budowę ratusza. Liderem konsorcjum jest firma Mostostal Warszawa.

Według projektu, Ratusz Staromiejski, który stanie naprzeciw katedry świętego Mikołaja, będzie pełnił funkcje reprezentacyjne. Będzie się w nim mieścić regionalne centrum konferencyjno-kongresowe wraz z salą koncertowo-konferencyjną na 150 miejsc z własnym zapleczem oraz czterema salami wielofunkcyjnymi - każda dla 40 osób. Znajdzie też tu swoje miejsce Elbląska Orkiestra Kameralna, Informacja Turystyczna i Euroregion Bałtyk. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2010 roku.

Jak wynika z opracowania Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, początki ratusza staromiejskiego sięgają XIII wieku. Kwartał ratuszowy wyznaczono wtedy naprzeciw kościoła parafialnego. Pierwszy budynek murowany, który mógł mieć formę wieży, został wybudowany pod koniec XIII wieku. Archeolodzy badający starówkę w Elblągu odkryli w 1993-94 potężne kamienne fundamenty gmachu.

W pierwszej połowie XIV wieku do tego obiektu dostawiono od strony południowej budynek przeznaczony do handlu suknem (sukiennice). Z 1385 roku pochodzi wiadomość o rozbudowie ratusza, który wzbogacił się o okazałą więżę z zegarem. W tym samym czasie rozbudowano ratusz od strony południowej o dom pisarza i jatki rzeźnicze.

Elbląski ratusz stanowił kompleks budynków spełniających różnorodne funkcje związane z działalnością rady, w tym także sądownicze. Przed ratuszem stał pręgierz, tu znajdowało się archiwum wszystkich ważnych dokumentów miejskich, powstałych od początku istnienia Elbląga, oraz jego pieczęcie. W podcieniach ratuszowych znajdowała się tzw. mała waga. W siedzibie władz miasta przechowywano także wzorce miar: długości, objętości, wagi. Odbywały się tu również sejmiki stanów pruskich (w Elblągu przechowywano pieczęć stanów pruskich), przyjęcia o charakterze dyplomatycznym i uczty.(PAP)

ali/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)