Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odciski palców nie będą przechowywane w ewidencjach paszportowych

0
Podziel się:

Dane o odciskach palców, które znajdą się na
paszporcie, nie będą gromadzone w ewidencjach paszportowych -
zakłada projekt zmiany ustawy o dokumentach paszportowych przyjęty
w poniedziałek przez rząd.

Dane o odciskach palców, które znajdą się na paszporcie, nie będą gromadzone w ewidencjach paszportowych - zakłada projekt zmiany ustawy o dokumentach paszportowych przyjęty w poniedziałek przez rząd.

"Takie rozwiązanie gwarantuje, że odciski palców będą wykorzystywane zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej i będą służyć wyłącznie sprawdzaniu autentyczności paszportu i potwierdzeniu tożsamości jego posiadacza" - informuje Centrum Informacyjne Rząd w komunikacie przesłanym PAP.

Zgodnie z prawem unijnym kwestie dotyczące przechowywania i przetwarzania danych biometrycznych reguluje prawo krajowe każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Jak informuje CIR, w Polsce, wzorem Czech, Słowacji, Danii i Niemiec, nie będzie utworzona baza danych, w której znajdą się i będą przechowywane wszystkie pobrane odciski palców.

To rozwiązanie nie dotyczy danych biometrycznych w postaci wizerunku twarzy, ponieważ będą one wpisywane i przechowywane w ewidencjach paszportowych na dotychczasowych zasadach.

Nowe przepisy dotyczą również gromadzenia i przechowywania informacji dotyczących zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Informacje te będą przechowywane w ewidencji paszportowej oraz w centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.

"Takie rozwiązanie pozwoli organom wydającym paszporty uniknąć wydania kolejnego dokumentu osobie, której zgodnie z Kodeksem postępowania karnego paszport zatrzymano. Będzie to korzystne również dla konsulów, którzy będą mogli sprawdzić w centralnej ewidencji, czy wydanie nowego paszportu jest możliwe" - głosi komunikat.(PAP)

gdy/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)