Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oddano do użytku zmodernizowany biurowiec na terenie b. Stoczni Gdynia

0
Podziel się:

Około 7 tysięcy metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej powstało po
modernizacji biurowca z lat 60., w którym siedzibę miała dyrekcja b. Stoczni Gdynia. W środę w
Gdyni oddano gmach do użytku. Biurowiec będzie częścią Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.

Około 7 tysięcy metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej powstało po modernizacji biurowca z lat 60., w którym siedzibę miała dyrekcja b. Stoczni Gdynia. W środę w Gdyni oddano gmach do użytku. Biurowiec będzie częścią Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.

Modernizacja biurowca jest pierwszym etapem rewitalizacji postoczniowych terenów i budowy Bałtyckiego Portu Nowych Technologii. Właścicielem budynku, należącego wcześniej do zlikwidowanej Stoczni Gdynia, jest obecnie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE).

Prezes PSSE Teresa Kamińska powiedziała PAP, że "otwarcie zmodernizowanego budynku jest jednym z najważniejszych etapów rewitalizacji terenów dawnej Stoczni Gdynia".

Poinformowała, że 60 proc. powierzchni budynku jest już wynajęte m.in. przez firmy, które kupiły majątek byłej Stoczni Gdynia, czyli Elektromontaż Północ Warszawa, stocznie Crist i Nauta oraz firmy współpracujące z nimi. W sprawie wynajęcia pozostałej powierzchni prowadzone są rozmowy. W budynku, oprócz biur, które można wynajmować nawet na pół roku, są też sale konferencyjne oraz jest techniczna możliwość organizacji telekonferencji i spotkań z klientami.

Budynek zmodernizowała Korporacja Budowlana Doraco sp. zo.o.. Prezes Korporacji, Andżelika Cieślowska przyznała PAP, że modernizacja starego biurowca i podniesienie jego standardu do klasy "A" była wyzwaniem technicznym. Wyjaśniła, że "najtrudniejsze było zachowanie starej konstrukcji budynku i zmiana jego funkcji". Konieczna była m.in. budowa nowych szybów windowych. W gmachu funkcjonuje m.in. nowoczesny, ekologiczny system ogrzewania i chłodzenia.

Tworzony na terenie dawnej stoczni Bałtycki Port Nowych Technologii (projekt biznesowy PSSE) jest adresowany nie tylko do firm przemysłu morskiego ale też do innych innowacyjnych podmiotów oraz do naukowców. Bałtycki Port, w ramach zezwolenia wydanego przez PSSE, oferuje swoim beneficjentom m.in. pomoc publiczną w formie zwolnienia z podatku dochodowego, pomoc we wdrażaniu i transferze nowych technologii oraz usługi organizacyjne, informacyjne i doradcze.

W ramach rewitalizacji postoczniowych terenów wymieniona została już 40-letnia infrastruktura wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, elektryczna i telekomunikacyjna. Kamińska powiedziała, że planuje się, aby do końca roku na terenie byłej stoczni powstały nowe drogi, trzy nowoczesne hale produkcyjne, piętrowy garaż oraz mała architektura i zieleń. Także budynki przylegające do zmodernizowanego biurowca mają mieć odnowione elewacje. Wyburzone mają być niektóre budynki, m.in. dawna główna brama stoczniowa.

Poinformowała, że budowa nowoczesnego centrum przemysłowo-biznesowego na powierzchni ok. 200 ha na terenie byłej stoczni w Gdyni ma się zakończyć w 2014 r. Szacuje się, że rewitalizacja terenów postoczniowych może kosztować ok. 200 mln zł.

PSSE jest właścicielem ok. 9 ha terenów po byłej stoczni, w przetargu Strefa kupiła rejon obsługi magazynowej, budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, drogę asfaltową dla ciężkiego transportu oraz tory kolejowe wraz z bocznicą.

Oprócz Strefy, majątek b. stoczni kupiły też: prywatna stocznia Crist, Energomontaż Północ Warszawa, Stocznia Nauta Gdynia i spółka Rubo.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. (PAP)

bls/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)