Notowania

15.01.2011 15:44

Oddział Związku Harcerstwa Polskiego zarejestrowany na Ukrainie

Oddział Związku Harcerstwa Polskiego został zarejestrowany na Ukrainie. Dzięki temu harcerze będą mogli stworzyć centrum polonijne w budynku kupionej przez Łódzką Chorągiew ZNP szkoły w Kostiuchnówce na Wołyniu, wybudowanej ze składek polskich legionistów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Oddział Związku Harcerstwa Polskiego został zarejestrowany na Ukrainie. Dzięki temu harcerze będą mogli stworzyć centrum polonijne w budynku kupionej przez Łódzką Chorągiew ZNP szkoły w Kostiuchnówce na Wołyniu, wybudowanej ze składek polskich legionistów. *

Decyzję ukraińskiego ministra sprawiedliwości o rejestracji oddziału ZHP na Ukrainie wręczył w sobotę przedstawicielom Łódzkiej Chorągwi ZHP ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj.

Od kilkunastu lat zgierscy i łódzcy harcerze porządkują na Wołyniu mogiły polskich legionistów Józefa Piłsudskiego. Harcerze w 13 zapomnianych miejscach pochówków odnowili ponad 500 polskich grobów i 8 bazaltowych słupów pamięci m.in. w Kowlu, Jeziornej, Wołczecku czy Maniewiczach. W okolicach Kostiuchnówki organizują latem obozy harcerskie; w akcji biorą udział harcerze z różnych stron Polski, a także ich rówieśnicy z organizacji ukraińskich.

W ub. roku Łódzka Chorągiew ZHP otrzymała od Senatu niemal 2 mln zł na kupno i remont wybudowanej ze składek polskich legionistów szkoły w Kostiuchnówce. Harcerze tworzą tam centrum polonijne, ale żeby mogli je prowadzić musieli otrzymać zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Ukrainy.

"To sytuacja wyjątkowa, że minister sprawiedliwości Ukrainy podjął decyzję i podpisał zezwolenie na prowadzenie działalności harcerzy na Ukrainie" - mówił podczas uroczystości minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP hm Ewa Grabarczyk zapowiedziała, że harcerze chcą stworzyć całoroczne centrum, które będzie miejscem wymiany nie tylko harcerskiej, ale w ogóle młodzieży z Polski i Ukrainy.

"Wyobrażamy sobie, że będzie to taka placówka na prawie 50 osób, do której będą mogły jeździć grupy młodzieży, w formie zielonych szkół, ścieżek edukacyjnych, a w wakacje będą organizowane tam obozy harcerskie" - powiedziała Grabarczyk.

Dodała, że marzeniem harcerzy jest, by była to "baza wypadowa" na cały Wołyń i Ukrainę. "W dalszych planach być może będzie to miejsce, gdzie będą mogli pojechać np. przedsiębiorcy z Polski po to, żeby rozpocząć współpracę z Ukrainą" - zaznaczyła.

Otwarcie ośrodka planowane jest na początek lipca. Harcerze liczą, że w tym roku także otrzymają na ten cel wsparcie od Senatu. "Zainteresowanie jest coraz większe i liczymy, że będzie to inicjatywa ogólnopolska" - podkreśliła Grabarczyk.

Podczas sobotniej uroczystości na ręce ambasadora Ukrainy harcerze przekazali nadaną ministrowi sprawiedliwości Ukrainy Aleksandrowi Lavrynovychowi Złotą Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Srebrna Odznaka trafiła do ambasady Ukrainy w Polsce. (PAP)

szu/ jra/

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz