Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ODIHR: W Gruzji spokojna kampania wyborcza w cieniu trudnej kohabitacji

0
Podziel się:

Kampania wyborcza w Gruzji przed wyborami prezydenckimi 27
października jest spokojniejsza, niż rok temu przed wyborami do parlamentu, ale odbija się na niej
napięta kohabitacja tworzącej rząd koalicji Gruzińskie Marzenie z obozem prezydenckim - ocenia
ODIHR.

bEstmACt

Kampania wyborcza w Gruzji przed wyborami prezydenckimi 27 października jest spokojniejsza, niż rok temu przed wyborami do parlamentu, ale odbija się na niej napięta kohabitacja tworzącej rząd koalicji Gruzińskie Marzenie z obozem prezydenckim - ocenia ODIHR.

Ustalenia takie przynosi cytowany we wtorek przez portal Civil.ge raport okresowy misji obserwacyjnej ODIHR (Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE) na gruzińskie wybory.

"Od początku na atmosferę kampanii wpływa napięta kohabitacja pomiędzy rządzącą koalicją (...) a partią opozycji parlamentarnej, Zjednoczonym Ruchem Narodowym (ZRN) i pomiędzy ich liderami. Do jej spotęgowania przyczyniły się aresztowania i przetrzymywanie w aresztach przed procesem kilku przedstawicieli ZRN, w tym sekretarza generalnego Wano Merabiszwilego" - głosi raport, obejmujący okres od 19 września do 11 października.

bEstmACv

Jak dodaje, kampania toczy się wśród oskarżeń ze strony ZRN, że przedstawiciele tej partii we władzach terenowych poddawani są naciskom.

Programy wyborcze zapowiadają działania w sferze gospodarczej i socjalnej, m.in. podwyżki płac, zmniejszenie bezrobocia i poprawę usług medycznych - relacjonuje raport. Gruzińskie Marzenie na wiecach wybija obietnicę premiera Bidziny Iwaniszwilego, że przeznaczy 1 mld dolarów z prywatnego majątku na fundusz wspierający inwestycje rządowe.

Wielu kandydatów głosi hasła "przywrócenia sprawiedliwości" po latach rządów ZRN. Inne tematy kampanii to przywrócenie integralności terytorialnej kraju, od którego odłączyły się separatystyczne regiony - Abchazja i Osetia Południowa, a także relacje z Rosją.

Ogółem jednak, kampania na razie jest stonowana - uważają obserwatorzy.

bEstmACB

Oceniają, że Centralna Komisja Wyborcza działa "w sposób przejrzysty i skuteczny". Media są mniej spolaryzowane niż przed wyborami parlamentarnymi, a dziennikarze relacjonują wydarzenia polityczne w bardziej wyważony sposób. Niemniej, "wciąż brakuje krytycznej analizy i krytycznego relacjonowania wydarzeń" - głosi raport.

Wygrana Gruzińskiego Marzenia w wyborach w październiku 2012 roku zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację ZRN i Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej. Po raz pierwszy od rewolucji róż w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych obozów politycznych. Są one obecnie w głębokim konflikcie.

W tegorocznych wyborach prezydenckich Saakaszwili nie może ubiegać się o kolejną kadencję. Kandydatem ZRN jest były przewodniczący parlamentu Dawid Bakradze. Kandydatem Gruzińskiego Marzenia jest bliski współpracownik Iwaniszwilego, Giorgi Margwelaszwili. (PAP)

awl/ ap/

bEstmACC

int.

bEstmACW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)