Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odkryto pasożyty u gąbek kopalnych

0
Podziel się

Nawet tak proste organizmy jak gąbki sprzed 360 mln lat miały swoje
pasożyty - dowodzą polscy i francuscy naukowcy na łamach pisma "Parasitology".

bEinVgZN

Nawet tak proste organizmy jak gąbki sprzed 360 mln lat miały swoje pasożyty - dowodzą polscy i francuscy naukowcy na łamach pisma "Parasitology".

Gąbki są prostymi zwierzętami wielokomórkowymi nie posiadającymi tkanek, w tym tkanki nerwowej. Zamieszkują środowisko wodne, głównie oceany i morza. Żywią się odfiltrowując z wody pokarm za pomocą systemu kanalików.

Są to jedne z najstarszych organizmów ziemskich. Ich skamieniałości pochodzą nawet sprzed ponad 600 mln lat. Opisane w najnowszym numerze "Parasitology" pasożyty są nie tylko pierwszymi rozpoznanymi pasożytami u gąbek kopalnych, są też jednymi z najstarszych pasożytów odkrytych dotychczas w ogóle.

bEinVgZP

Większość organizmów posiada pasożyty, jednak pasożyty u gąbek kopalnych nie były dotychczas znane.

Dr Mikołaj Zapalski z Instytutu Paleobiologii PAN i dr Benoit Hubert z Centre National de la Recherche Scientifique we Francji odkryli pasożyty u gąbek. Okazy pochodzą sprzed 360 mln lat z Ardenów we Francji.

Jak wyjaśniają badacze, odkrycia udało się dokonać, analizując wzrost gąbki wokół drobnych organizmów przerastających jej szkielet. Okazało się, że wokół pasożyta gąbka przyrastała dużo wolniej. Wolniejszy wzrost dowodzi negatywnego wpływu jednego organizmu na drugi, a zatem - pasożytnictwa.(PAP)

krx/ agt/ jra/

bEinVhaq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)