Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kopalnia
27.03.2010 08:10

Odnaleziono ciało zasypanego górnika

Mężczyzna został zasypany w środę, po tąpnięciu 1000 m pod ziemią w kopalni Rydułtowy-Anna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Po blisko trzech dobach akcji ratownicy dotarli do górnika, zasypanego w środę po tąpnięciu1000 m pod ziemią w kopalni _ Rydułtowy-Anna _. Lekarz stwierdził zgon - poinformował rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia, Zbigniew Madej.

Już od piątku było wiadomo, że górnik nie daje oznak życia. Teraz, kiedy jeszcze na dole kopalni zbadał go lekarz, wiadomo z całą pewnością, że 40-letni pracownik nie przeżył wypadku. Trwa transportowanie ciała na powierzchnię.

Od momentu zawału w wyrobisku stale pracowały ekipy ratownicze, zmieniając się co pół godziny. Ratownicy drążyli w rumowisku tzw. chodnik ratunkowy. Posuwali się naprzód po kilka metrów dziennie, napotykając na uszkodzone elementy obudowy wyrobiska, zniszczone fragmenty urządzeń, kable i przewody. Do zasypanego dotarli w sobotę o 5.50 rano.

Dzień wcześniej jednemu z ratowników udało się dojść w pobliże miejsca, gdzie leży poszkodowany elektryk górniczy. Ratownik zbliżył się do niego na tyle, by dotknąć jego głowy i kasku. Już wtedy było wiadomo, że ofiara nie daje oznak życia. Nikt jednak nie chciał niczego przesądzać do czasu aż poszkodowanego zbada lekarz. Na możliwość udzielenia mu pomocy w każdej chwili czekała dyżurująca w kopalni ekipa medyczna; w razie potrzeby do dyspozycji był również śmigłowiec.

Jak powiedział Madej, po tym jak ratownikom dało się dotrzeć do poszkodowanego i okazało się, że górnik zmarł, do jego rodziny pojechał dyrektor ds. pracy z kopalni _ Rydułtowy-Anna _.

Do tąpnięcia w kopalni w Rydułtowach doszło w środę rano. Wstrząsowi o energii odpowiadającej ok. 2,4 stopniom Richtera towarzyszył zawał skał w położonym na poziomie 1000 metrów chodniku przyścianowym na długości ok. 35 metrów. W pobliżu znajdowało się siedmiu górników. Sześciu wycofało się o własnych siłach. Z obrażeniami niezagrażającymi życiu zostali przewiezieni na dokładne badania do miejscowych szpitali.

Tagi: kopalnia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz