Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odra w Krapkowicach i Opolu opada, fala dociera do Brzegu

0
Podziel się:

Opada poziom Odry w Krapkowicach - od czwartku o prawie 60 cm - i Opolu, gdzie
w piątek o godz. 7 w punkcie pomiarowym było 777 cm - o 23 cm mniej niż czwartkowe maksimum. Opole
broni się przed wodą, fala dociera do Brzegu.

bFdPPyOJ

Opada poziom Odry w Krapkowicach - od czwartku o prawie 60 cm - i Opolu, gdzie w piątek o godz. 7 w punkcie pomiarowym było 777 cm - o 23 cm mniej niż czwartkowe maksimum. Opole broni się przed wodą, fala dociera do Brzegu.

Fala kulminacyjna na Odrze przeszła przez Opole. Według informacji służb kryzysowych rzeka powoli opada także w miejscowościach poniżej stolicy województwa. "Sytuacja jakby się poprawiała, noc minęła w miarę spokojnie" - powiedział PAP kierownik wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Stanisław Potoniec.

W najbardziej zagrożonej zalaniem dzielnicy Metalchem ponad stuletni wał wzmocniony workami z piaskiem nadal spełnia swoją funkcję. Od środy mieszkańcy dzielnicy, pracownicy okolicznych firm, strażacy oraz więźniowie ułożyli tam ponad 80 tys. worków. W czwartek wieczorem do pomocy włączyło się wojsko. Przez całą noc przy umacnianiu wału pracowało ok. 200 osób.

bFdPPyOL

Trzyma także przeciekający wał w Zimnicach - pierwsza linia obrony opolskiego Zaodrza. W czwartek po południu, ze względu na jego stan i obawę o możliwość uszkodzenia, z okolic umocnień wycofano wszystkich ratowników. Przed wodą obroniła się też elektrownia Opole. Z okolic zakładowej oczyszczalni ścieków pompowana jest woda.

Obniża się poziom Małej Panwi. Do jez. Turawskiego dopływa 140 tys. metrów sześciennych wody, zrzut wynosi 90 tys. metrów. Taka woda na razie poważniej nie zagraża miejscowościom poniżej zbiornika.

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Brzegu. Przy umacnianiu wałów pracują ratownicy i mieszkańcy w Lipkach i Popielowie. O godz. 7 stan na wodowskazie w Brzegu wynosił 718 cm, według prognozy Odra ma osiągnąć 730 cm. W mieście ewakuowano kilkudziesięciu mieszkańców ulic położonych najbliżej rzeki. (PAP)

jsz/ wkr/ mow/

bFdPPyPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)