Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odrzucony wniosek o umorzenie ws. zakonnicy oskarżonej o pobicie

0
Podziel się:

Sąd Rejonowy w Augustowie (Podlaskie) odrzucił w środę wniosek o umorzenie
sprawy zakonnicy oskarżonej o pobicie niepełnosprawnej dziewczyny z Domu Pomocy Społecznej w
Studzienicznej. Rozpoczęcie procesu sąd odroczył do czerwca.

Sąd Rejonowy w Augustowie (Podlaskie) odrzucił w środę wniosek o umorzenie sprawy zakonnicy oskarżonej o pobicie niepełnosprawnej dziewczyny z Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej. Rozpoczęcie procesu sąd odroczył do czerwca.

Przed augustowskim sądem miał w środę ruszyć proces, w którym zakonnica oskarżona jest o naruszenie nietykalności cielesnej niepełnosprawnej pensjonariuszki. Jednak do sądu wpłynął wniosek oskarżonej Jadwigi R. o umorzenie postępowania ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. Sąd uznał, że aby ocenić, jaki charakter miało postępowanie zakonnicy, niezbędne jest jednak przeprowadzenie procesu. Według sądu, proces ma pokazać, czy postępowanie zakonnicy można tak zakwalifikować, czy też nie. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 23 czerwca.

Prokuratura oskarżyła 66-letnią zakonnicę o jednorazowe naruszenie nietykalności osobistej 19-letniej dziewczyny. W Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej mieszka pięćdziesięcioro niepełnosprawnych osób, m.in. z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, autyzmem, a także niepełnosprawnych fizycznie. Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Latem ubiegłego roku turysta nagrał film, na którym widać, jak jedna z sióstr bije po głowie i szarpie za włosy niepełnosprawną dziewczynę. Kiedy sprawa została nagłośniona przez media, prokuratura wszczęła z urzędu postępowanie wyjaśniające. Film stał się głównym i jedynym dowodem w sprawie.

Zakonnica nie przyznała się do zarzutu. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi jej do roku więzienia. Siostra w listopadzie ubiegłego roku została zwolniona z pracy i przebywa obecnie na emeryturze.(PAP)

bur/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)