Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odsłonięto 11 tabliczek policjantów, którzy zginęli podczas służby

0
Podziel się:

Od uroczystego odsłonięcia tabliczek z nazwiskami 11 policjantów, którzy
zginęli pełniąc służbę, rozpoczęły się w sobotę w Komendzie Głównej Policji w Warszawie obchody
święta policji.

Od uroczystego odsłonięcia tabliczek z nazwiskami 11 policjantów, którzy zginęli pełniąc służbę, rozpoczęły się w sobotę w Komendzie Głównej Policji w Warszawie obchody święta policji.

Święto policjantów przypada 24 lipca. W tym roku jego obchody rozpoczęły się dzień wcześniej.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, komendant główny policji Andrzej Matejuk i bp polowy Józef Guzdek.

Do tej pory na Tablicy Pamięci w KGP znajdowały się nazwiska tych policjantów, którzy zginęli w wyniku bezpośredniego zamachu na ich życie lub zdrowie. W sobotę odsłonięto na niej także nazwiska tych policjantów, którzy zginęli w związku z pełnieniem służby. Do tej pory ich nazwiska były wpisane do Księgi Pamięci. O wpisie do księgi i umieszczeniu na tablicy decyduje kapituła, w skład której wchodzą policjanci m.in. z KGP. Obecnie na tablicy znajdują się 54 nazwiska.

"Rozpoczynając centralne obchody święta policji od odsłonięcia tablicy z nazwiskami poległych policjantów, oddajemy im hołd i podkreślamy nasze zobowiązanie do zachowania ich pamięci" - powiedział Matejuk.

Rapacki zaznaczył, że bycie policjantem to przede wszystkim misja i służba. "Oddanie życia to najwyższa wartość, jaką funkcjonariusze mogą poświęcić innym" - podkreślił. "Naszą rolą jest zapewnić poległym pamięć i opiekę ich najbliższym" - dodał.

Złożono także kwiaty przed obeliskiem ku pamięci poległych i pomordowanych policjantów. W tym miejscu złożona jest urna z prochami funkcjonariuszy, którzy zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje, na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku, podpisanego m.in. przez Józefa Stalina.

W związku z obchodami w sobotę, w południe Krakowskim Przedmieściem przejdzie policyjna parada. Na placu Zamkowym odbędzie się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a w Sali Balowej Zamku Królewskiego wręczone zostaną policjantom nominacje i odznaczenia państwowe. W niedzielę obchody zakończy mecz "Policja - Gwiazdy".

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję.

Policja to największa służba mundurowa w kraju. Obecnie służy w niej ok. 100 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.(PAP)

kno/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)