Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odsłonięto tablicę pamięci założycieli Instytutu Adama Mickiewicza

0
Podziel się:

Tablicę poświeconą pamięci założycieli Instytutu Adama Mickiewicza -
Bronisława Geremka i Andrzeja Zakrzewskiego - odsłonięto w środę w warszawskiej siedzibie
instytutu, który świętuje w tym roku swoje 10-lecie.

Tablicę poświeconą pamięci założycieli Instytutu Adama Mickiewicza - Bronisława Geremka i Andrzeja Zakrzewskiego - odsłonięto w środę w warszawskiej siedzibie instytutu, który świętuje w tym roku swoje 10-lecie.

"Od 10 lat Instytut Adama Mickiewicza promuje polską kulturę za granicą. Nie byłoby to jednak możliwe bez inicjatywy prof. Bronisława Geremka, ówczesnego ministra spraw zagranicznych, i prof. Andrzeja Zakrzewskiego, ministra kultury i sztuki, którzy w październiku 1999 roku podpisali list intencyjny określający zakres współdziałania obu resortów w dziedzinie promocji kultury. Stał się on podstawą powołania w marcu 2000 roku Instytutu Adama Mickiewicza" - przypomniał w środę dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

Tablicę pamięci Bronisława Geremka i Andrzeja Zakrzewskiego odsłonięto przy ulicy Mokotowskiej 25, tuż przy głównym wejściu do siedziby Instytutu Adama Mickiewicza, który mieści się w zabytkowym Pałacu Cukrowników. Tablicę harmonizującą z architekturą budynku zaprojektował Bartosz Mucha, młody polski projektant działający na pograniczu sztuki i designu.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nazwał kulturę elementem politycznej "miękkiej siły". "Polska pod względem dorobku kulturalnego ma swoje wielkie atuty. Jak pisał mój poprzednik prof. Bronisław Geremek już w Złotym Wieku Pierwszej Rzeczpospolitej nasza kultura promieniowała na inne, będąc z kolei otwarta na obce wpływy. Musimy dołożyć starań, zwłaszcza w przededniu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, by oddziaływanie naszej +miękkiej siły+ było skuteczne" - powiedział Sikorski.

"Znaczenie promocji polskiej kultury dla polskiej polityki zagranicznej dobrze rozumiał Bronisław Geremek, który jako szef ówczesnej dyplomacji z ówczesnym ministrem kultury Andrzejem Zakrzewskim doprowadził do założenia Instytutu Adama Mickiewicza. Odtąd instytut z dużym rozmachem i skutecznością realizuje wizję swoich założycieli" - dodał minister spraw zagranicznych.

"Kultura jest nie tylko efektywnym narzędziem promocji państwa, ma ona również wpływ na rozwój gospodarki. Komisja Europejska oceniła, że europejski sektor kulturalny wytwarza przeszło 3 proc. unijnego PKB i rośnie w tempie kilkunastoprocentowo wyższym od poziomu rozwoju gospodarczego, dając zatrudnienie blisko 6 mln ludzi" - mówił Sikorski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przypomniał, że Instytut Adama Mickiewicza budowano w przeświadczeniu, że w Polsce to, co najlepsze, związane jest przede wszystkim z dorobkiem kulturalnym. "Kultura się liczy. Sukcesy w promocji polskiej kultury, jakie odnotował Instytut Adama Mickiewicza, są niezwykle trwałe, niezwykle ważne i poprawiają wszystko to, co wiąże się z wizerunkiem państwa polskiego. Dla mnie bardzo istotne jest, że przeświadczenie, że kultura jest najlepszym znakiem jakościowym państwa polskiego, staje się powszechne, akceptowane i wykorzystywane" - powiedział Zdrojewski.

Paweł Potoroczyn przypomniał, że 10-lecie Instytutu obchodzone jest od stycznia 2010 roku. Podkreślił, że do końca roku przewidywane są jeszcze trzy przedsięwzięcia związane z rocznicą: międzynarodowa konferencja "Ekonomika kultury - od teorii do praktyki", która odbędzie się 29 listopada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, cykl teatralnych wydarzeń zatytułowany "Open Sea", który rozpocznie się 19 grudnia w TR Warszawa, oraz koncert w Filharmonii Narodowej, podczas którego odbędzie się prawykonanie specjalnie zamówionej na tę okazję kompozycji Jana Kaczmarka "Koncert Jankiela". Koncert odbędzie się 22 grudnia.(PAP)

aszw/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)