Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odtworzono kamieniczki przy kościele św. Jana w Gdańsku

0
Podziel się:

Zakończyła się się odbudowa dwóch barokowych kamieniczek przy gdańskim
kościele św. Jana, zniszczonych w 1945 r. Znajdzie się tam zaplecze dla działającego w świątyni
Centrum św. Jana. Także w samej świątyni trwają prace przystosowujące kościół do działalności
kulturalnej Centrum.

Zakończyła się się odbudowa dwóch barokowych kamieniczek przy gdańskim kościele św. Jana, zniszczonych w 1945 r. Znajdzie się tam zaplecze dla działającego w świątyni Centrum św. Jana. Także w samej świątyni trwają prace przystosowujące kościół do działalności kulturalnej Centrum.

"Dzięki bogatej dokumentacji, w tym zdjęciom, udało nam się niemal dokładnie odtworzyć zewnętrzny wygląd kamieniczek. Natomiast jeśli chodzi o układ wnętrz, to dokonaliśmy zmian, które przystosowują je do współczesnych wymogów" - powiedziała w poniedziałek Iwona Berent z Nadbałtyckiego Centrum Kultury (NCK), opiekującego się świątynią i przestrzenią wokół niej.

Pierwotnie w zbudowanych w połowie XVII wieku kamieniczkach mieszkały siostry zakonne. Po odbudowie budynki będą służyć jako zaplecze dla pracowników działającego w świątyni Centrum św. Jana.

Pieniądze na odbudowę kamienic pochodziły głównie z funduszy unijnych (z Regionalnego Programu Operacyjnego na dofinansowanie projektów z zakresu regionalnego dziedzictwa kultury). Nadbałtyckie Centrum Kultury otrzymało prawie 17 mln zł (w tym 11 mln z Unii) na rewaloryzację i adaptację kościoła oraz przestrzeni wokół niego.

Jak poinformowała Berent, rozpoczęte w maju 2009 roku prace przy samym kościele powinny zakończyć się w połowie przyszłego roku. Jak dotąd udało się przeprowadzić prace ziemne we wnętrzu świątyni: ułożyć instalacje elektryczne, teletechniczne i przeciwpożarowe oraz przykryć całość posadzką, w którą wkomponowano odrestaurowane, znalezione w czasie prac płyty nagrobne.

We wnętrzu świątyni odświeżono też, a miejscami wzmocniono i odbudowano filary, ściany oraz sklepienia w zachodniej części kościoła (we wschodniej - ołtarzowej części tego typu prace przeprowadzono już wcześniej). Wyremontowano także i zaadaptowano na potrzeby artystów wnętrze kościelnej wieży (powstały w nim garderoby i pomieszczenia techniczne).

Na zachodniej ścianie świątyni zbudowano dwie empory, które mogą służyć jako miejsce dla chóru lub zaplecze dla instalacji oświetleniowych czy nagłośnieniowych koniecznych przy organizacji koncertów, wystaw czy spektakli. Działa już także system kilkunastu kamer monitorujących wnętrze świątyni oraz nowoczesny system przeciwpożarowy.

Planuje się jeszcze m.in. instalację rolet, które pozwolą zaciemniać kościelne okna gdyby zaistniała taka potrzeba oraz zbudowanie sceny i widowni.

Kościół św. Jana wzniesiono w XIV wieku. W 1945 roku znajdująca się w historycznym centrum Gdańska świątynia została poważnie zniszczona. Nie odbudowywana przez lata ani nie przekazana Kościołowi świątynia funkcjonowała jako swojego rodzaju symbol-pomnik.

Dopiero w 1991 roku państwo przekazało świątynię archidiecezji gdańskiej, a ta - cztery lata później - oddała obiekt w użytkowanie Nadbałtyckiemu Centrum Kultury, które od tego czasu powoli odbudowuje kościół, wykorzystując jego surowe, pozbawione niemal wszelkiego wyposażenia i ozdób wnętrze do celów kulturalnych.

Od połowy lat 90. w Centrum św. Jana (tak brzmi nazwa obiektu na użytek świeckich imprez) odbywają się liczne koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Jednocześnie kościół pełni funkcje sakralne - w każdą niedzielę gromadzi się tu na mszach św. Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. (PAP)

aks/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)